válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili planetu se třemi slunci

Astronomové objevili planetu se třemi slunci
Zdroj: Wikimedia Commons

Systém zvaný KOI-5 nacházející se v souhvězdí Labutě se vyznačuje velmi zajímavou konstelací hvězd. Ty jsou totiž hned tři, kolem jedné z nich obíhá plynná planeta, takže na ní svítí tři slunce.

Tomáš Chalupa 29. ledna 2021

Systém byl objeven již před deseti lety teleskopem Kepler. Ale o tom, že v něm pluje plynný obr, získali astronomové povědomí až později z pozorování teleskopu TESS. Mnoho planet existujících v trojhvězdném systému zatím vědci nenašli. Ne, že by neexistovaly, ale rozhodně to není běžné. Ostatně ani naše soustava s jedním sluncem není příliš běžná. Za normální se dají označit systémy se dvěma hvězdami, s tím, že jedna z nich vždy obíhá ve velké vzdálenosti celý systém (tzv. companion star).

Thumbnail # Vědci objevili planetu, kde slunce zapadá třikrát
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci objevili planetu, kde slunce zapadá třikrát

Planeta KOI-5b je asi o polovinu méně hmotná než Saturn a sedmkrát větší než naše Země. Obě slunce obíhající kolem planety jsou stejně velká jako naše Slunce. Jeden oběh trvá 30 let. Třetí slunce obíhá ve větší vzdálenosti a jeden oběh trvá 400 let. Vědci stále neznají mechanismus, jak se hvězdy a planety seřadí do systému se třemi hvězdami. Orbita planety je navíc nejspíše narušována jednou z hvězd, takže nemá stabilní dráhu. Je to zkrátka takový gravitační vesmírný tanec čtyř tanečníků, který vědci pozorují ze vzdálenosti 1800 světelných let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu