válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili „planetu Luka Skywalkera“, zajímavá je však něčím jiným

Astronomové objevili „planetu Luka Skywalkera“, zajímavá je však něčím jiným
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Tatooine je fiktivní pouštní planeta, na které se měl narodil Luke Skywalker, hrdina ságy Star Wars. Astronomové nyní objevili planetu, která se jí velmi podobá. Ovšem zajímají se o ni ze zcela jiných důvodů.

Tomáš Chalupa 8. března 2017

Planeta se nejmenuje Tatooine, ale SDSS 1557. Je to velmi suchá kamenná planeta, která by jistě mohla hrát Tatooine, kdyby ovšem nebyla vzdálená 1000 světelných let od Země. Pro Hollywood je to asi trochu z ruky. Ale teď vážně. Planeta je součástí binárního slunečního systému. To znamená, že v jeho centru jsou hned dvě slunce – hnědý a bílý trpaslík. Větší hnědý trpaslík je asi šedesátkrát hmotnější než náš Jupiter.

Planeta leží v pásu asteroidů, který se kolem sluncí vytvořil. Právě to, jak planeta vznikla, je pro vědce záhadou. Při jejím formování musela čelit gravitačním silám dvou sluncí, což by mělo vést spíše k tomu, že by se časem rozpadla. Planeta zřejmě posbírala jednotlivé asteroidy z pásu a díky vysokému obsahu kovů, zejména hořčíku, se udržela pohromadě.

Právě to činí celý systém výjimečným. V binárních soustavách se běžně kamenné planety nevyskytují, právě kvůli působení gravitačních sil. Tady sehrál roli bohatý asteroidový pás a vhodné složení planety. Vědci doufají, že se jim podaří najít další podobné planety, aby lépe pochopili, jak dochází k jejich formování v extrémních podmínkách binárních systémů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu