válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili planetární systém z počátku vesmíru

Astronomové objevili planetární systém z počátku vesmíru
Zdroj: messagetoeagle.com

13 miliard let. Tak starý má být planetární systém, který objevili astronomové z Institutu Maxe Plancka v Německu. Systém se skládá z hvězdy HIP 11952 a dvou planet.

Tomáš Chalupa 18. července 2016

Hvězda HIP 11952 se skládá prakticky jen z vodíku a hélia. Právě tyto prvky byly přítomné na počátku vesmíru. Všechny další těžší prvky a kovy vznikly ve hvězdách a do vesmíru se dostaly až po jejich explozích. Vědce soustava zajímá, protože může ukázat, jak se rodily systémy v úplném začátku vesmíru.

Planetární systém se nachází v souhvězdí Velryby vzdáleném 375 světelných let od Země. Zájem vědců se soustředí právě na hvězdu HIP 11952, protože je právě zcela prostá dalších prvků, jako je tomu u jiných hvězd. „Takto na kovy chudý systém jsme zatím našli jen jeden v roce 2010. Je to zcela mimořádný jev, ale nyní si myslíme, že takovýchto hvězd může být více,“ říká Veronica Roccatagliata z univerzity v Mnichově.

Planetární systém je navíc velmi starý. „Je to jako archeologický nález na vesmírném dvorku. Tyto hvězdy se tvořily, když byl vesmír ještě velmi mladý,“ vysvětluje Roccatagliata. Vědci nyní doufají, že se jim podaří objevit další prastaré, na kovy chudé planety z počátku věků. „Lépe tak porozumíme tvorbě planetárních systémů. Ukazuje se, že se tvořily v průběhu celé existence univerza,“ dodává Roccatagliata.

Další články

Zavří­t reklamu