válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili pekelný urychlovač galaktických částic, poháněný černou dírou

Něco takového astronomové na noční obloze ještě nezaznamenali – superobří černou díru a současně srážku dvou gigantických galaktických klastrů. Hmota vyvržená z černé díry se vmísila do této zuřivé galaktické kolize a přeměnila ji v ohromný akcelerátor kosmických částic.

Yvonne Pokorná 31. ledna 2017

Každý z těchto spektakulárních fenoménů sice astronomové pozorovali odděleně na mnoha místech ve vesmíru, ale toto je poprvé, kdy něco takového spatřili současně v rámci jednoho systému. Aby toho nebylo málo, vzdálenost a velikost pozorovaných objektů jim naprosto vyrazila dech.

Kolidující galaktické kupy, které se nazývají Abell 4311 a Abell 3412, se nacházejí zhruba dvě miliardy světelných let daleko od planety Země. Každá z nich je kvadrilionkrát hmotnější než naše Slunce.

Zaznamenat takovou unikátní událost se podařilo kombinací dat získaných z mnoha vysoce výkonných teleskopů umístěných po celé zeměkouli.

Výsledný snímek je nejen pro vědce zajímavý, ale díky namodralému rentgenovému záření také krásný. Tím nejdůležitějším aspektem celého objevu je ovšem to, jak částice uvnitř zmíněných struktur fungují.

Výsledný obraz vznikl sesbíráním dat z vícero teleskopů.

Výsledný obraz vznikl sesbíráním dat z vícero teleskopů.

Tým mezinárodních vědců uvádí, že superobří černá díra v centru galaktických kolosů produkuje rotující, těsně vinutý magnetický trychtýř, který vně sebe vytváří proud částic. Tyto částice, které už jsou urychlené, se ještě zrychlují při kontaktu s mohutnými rázovými vlnami, vzniklými při srážce obou galaxií.

“Je to téměř jako když vypustíte raketu na nízkou oběžnou dráhu a pak dostanete ránu ze slunečního systému výbuchem druhé rakety,” popisuje Felipe Andrade-Santos z Harvardsko-smithsonianského střediska pro astrofyziku.

“Tyto částice patří k nejenergičtějším částicím pozorovaným ve vesmíru, a to díky dvojnásobné energetické injekci,” dodává vědec.

Objev je významný tím, že pomáhá vnést jasno do dlouhotrvající debaty týkající se vírů rádiových signálů, jež se táhnou miliony světelných let. Podle vědců tyto víry pravděpodobně začínají v systémech podobných tomu, který astronomové právě zaznamenali, protože rázovým vlnám, produkovaným galaktickými kupami, trvá stovky milionů let, než všechny tyto částice roznesou a způsobí tak víření rádiových emisí na obrovské vzdálenosti. “Tento výsledek ukazuje, jak pozoruhodná kombinace mocných událostí generuje faktory této akcelerace částic, které jsou největší a nejsilnější ve vesmíru,” říká spoluautor studie William Dawson. “Je trochu poetické, že pochopit to bylo možné až z kombinace těch největších astronomických pozorování na světě,” upozorňuje vědec.

Tím, jak se teleskopy stávají čím dál výkonnějšími, mohou astronomové pozorovat více takovýchto jevů, což vrhá nové světlo nejen na to, jak vesmír funguje, ale i na to, jakým způsobem vznikl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu