Superspirální galaxie jsou na první pohled mnohem větší než ty okolní.

Superspirální galaxie jsou na první pohled mnohem větší než ty okolní. | zdroj: ancient-code.com


Astronomové objevili nový druh galaxie! Je extrémně zářivá

TÉMATA: galaxie | vesmír | objevy

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2016 | 13:30

Jsou ohromné, jsou tak velké, že naše Mléčná dráha vedle nich vypadá jako trpaslík. Řeč je o nově objeveném druhu galaxie, takzvané superspirální galaxii. Je mnohonásobně zářivější než všechny doposud známé galaxie.

Superspirální galaxie je čtrnáctkrát zářivější než naše Mléčná dráha. Má také desetkrát větší hmotnost a je čtyřnásobně větší. Ovšem nejvíc ohromí její věk – největší spirální galaxie má totiž neuvěřitelných 440 000 světelných let v průměru. Tím staví na hlavu běžné teorie o vzniku galaxií, protože v těchto se hvězdy tvoří enormě rychle. Není vlastně vůbec jasné, jak tyto monstrózní galaxie vznikají. 

Některé superspirální galaxie mají dokonce dvě jádra. Zřejmě  vznikly spojením dvou superspirálních galaxií. Vědci na tyto nové poznatky přišli při zkoumání dat z Extragalaktické databáze (NED). Vybrali náhodně vzorek 800 000 galaxií, které podrobně zkoumali. Nejsvítivější galaxie nebyly eliptické, ale spirální. Vědci tak rozborem dat došli k tomu, že nejsvítivější galaxie představují zcela novou kategorii.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

23. 03. 2016 | 13:30

Zavří­t reklamu