válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili nový druh galaxie! Je extrémně zářivá

Astronomové objevili nový druh galaxie! Je extrémně zářivá
Zdroj: ancient-code.com

Jsou ohromné, jsou tak velké, že naše Mléčná dráha vedle nich vypadá jako trpaslík. Řeč je o nově objeveném druhu galaxie, takzvané superspirální galaxii. Je mnohonásobně zářivější než všechny doposud známé galaxie.

Tomáš Chalupa 23. března 2016

Superspirální galaxie je čtrnáctkrát zářivější než naše Mléčná dráha. Má také desetkrát větší hmotnost a je čtyřnásobně větší. Ovšem nejvíc ohromí její věk – největší spirální galaxie má totiž neuvěřitelných 440 000 světelných let v průměru. Tím staví na hlavu běžné teorie o vzniku galaxií, protože v těchto se hvězdy tvoří enormě rychle. Není vlastně vůbec jasné, jak tyto monstrózní galaxie vznikají.

Některé superspirální galaxie mají dokonce dvě jádra. Zřejmě vznikly spojením dvou superspirálních galaxií. Vědci na tyto nové poznatky přišli při zkoumání dat z Extragalaktické databáze (NED). Vybrali náhodně vzorek 800 000 galaxií, které podrobně zkoumali. Nejsvítivější galaxie nebyly eliptické, ale spirální. Vědci tak rozborem dat došli k tomu, že nejsvítivější galaxie představují zcela novou kategorii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu