Takto vzniká doutníkovitá galaxie, musí se potkat dvě galaxie pod správným úhlem. | zdroj: youtube.com


Astronomové objevili nezvyklé galaxie, mají tvar doutníku

TÉMATA: galaxie | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2017 | 13:00

Většina galaxií ve vesmíru jsou označovány jako spirální, protože mají tvar spirály. Astronomové ale objevili i galaxie, které mají tvar doutníku nebo vřetena. Tento tvar je pro galaxie velmi nezvyklý.

Astronomové z institutu Maxe Plancka na tyto galaxie narazili při spektrometrickém výzkumu 600 galaxií. Vědci o existenci těchto galaxií věděli již dříve, nyní se ale ukázalo, že jsou běžnější, než se myslelo. Při výzkumu jich objevili hned osm, což celkový počet těchto galaxií zvýšilo z 12 na 20. 

K jejich vzniku a následnému růstu dochází, když se střetnou dvě galaxie. Musí k tomu dojít ale pod správným úhlem (proces vzniku je dobře vidět na animaci). Jedna z galaxií začne svou gravitační silou působit na druhou a vytvoří jakousi osu galaxie. Druhá galaxie pak začně kolem ní rotovat a společně zfromují onen rotující doutník.

Tyto galaxie jsou vzácné právě proto, že málokdy dojde k setkání galaxií pod správným úhlem. Vědci nyní vědí o dvacítce těchto galaktických doutníků, ale dá se předpokládat, že v budoucnosti budou objeveny ještě další. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 10. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu