Na snímku je miniaturní extrémně vzdálená galaxie Ayna.

Na snímku je miniaturní extrémně vzdálená galaxie Ayna. | zdroj: dailymail.co.uk


Astronomové objevili miniaturní galaxii, je neuvěřitelně stará

TÉMATA: vesmír | galaxie | věda

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2015 | 09:45

Astronomové za pomoci Hubblova a Spitzerova teleskopu objevili vzdálenou galaxii, která vznikla 400 milionů let po velkém třesku. To z ní dělá jedno z nejstarších pozorovaných těles ve vesmíru, existuje tak už 13,5 miliardy let. A co ji dělá ještě zajímavější je fakt, že je velice malá.

Astronomové galaxii pojmenovali Ayna, což znamená v andském nářečí Aymara prvorozená. Její stáří je 400 milionů let po velkém třesku, což je skutečně mimořádné. "Poprvé můžeme studovat objekty, které vznikly nedlouho po velkém třesku. Poskytují nám informace o tom, jak vypadalo velmi rané univerzum a jak se vyvíjely první galaxie," říká astronom Leopoldo Infante z Pontifikální katolické univerzity v Chile. 

Ayna je velmi malá galaxie. Je tak velká jako Magellanovo mlačno, což je pouhý satelit naší Mléčné dráhy. Společně s Aynou bylo zaznamenáno hned 22 podobných galaxií na samé hranici pozorovatelnosti. Jde tak možná o počátek studia velmi vzdálených galaxií. Nový Webbův teleskop bude mít za úkol mimo jiné také pozorování právě těchto vzdálených galaxií, které tu byly doslova chvíli po stvoření našeho vesmíru. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu