válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili miniaturní galaxii, je neuvěřitelně stará

Astronomové objevili miniaturní galaxii, je neuvěřitelně stará
Zdroj: dailymail.co.uk

Astronomové za pomoci Hubblova a Spitzerova teleskopu objevili vzdálenou galaxii, která vznikla 400 milionů let po velkém třesku. To z ní dělá jedno z nejstarších pozorovaných těles ve vesmíru, existuje tak už 13,5 miliardy let. A co ji dělá ještě zajímavější je fakt, že je velice malá.

Tomáš Chalupa 8. prosince 2015

Astronomové galaxii pojmenovali Ayna, což znamená v andském nářečí Aymara prvorozená. Její stáří je 400 milionů let po velkém třesku, což je skutečně mimořádné. „Poprvé můžeme studovat objekty, které vznikly nedlouho po velkém třesku. Poskytují nám informace o tom, jak vypadalo velmi rané univerzum a jak se vyvíjely první galaxie,“ říká astronom Leopoldo Infante z Pontifikální katolické univerzity v Chile.

Ayna je velmi malá galaxie. Je tak velká jako Magellanovo mlačno, což je pouhý satelit naší Mléčné dráhy. Společně s Aynou bylo zaznamenáno hned 22 podobných galaxií na samé hranici pozorovatelnosti. Jde tak možná o počátek studia velmi vzdálených galaxií. Nový Webbův teleskop bude mít za úkol mimo jiné také pozorování právě těchto vzdálených galaxií, které tu byly doslova chvíli po stvoření našeho vesmíru.

Další články

Zavří­t reklamu