válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili galaxii, která krouží kolem té naší, ale není vidět

Astronomové objevili galaxii, která krouží kolem té naší, ale není vidět
Zdroj: ancient-code.com

Jmenuje se Crater 2 a je to galaxie, která se vzala tak nějak odnikud. Krouží kolem naší Mléčné dráhy a vědci jsou poněkud na rozpacích, protože o ní prakticky nic nevědí.

Tomáš Chalupa 6. května 2016

Crater 2 je hodně velká, je to čtvrtá největší galaxie, která krouží kolem Mléčné dráhy. Podle astronomů je naší galaxii velmi blízko, pouhých 400 000 světelných let. V měřítku galaxií je to opravdu malá vzdálenost.

Crater 2 je také mimořádně stará, tak stará, jako náš vesmír. „Je to velmi vzácný objev. Crater 2 je totiž v podstatě neviditelný objekt,“ říká astronom Vasilij Bělokurov z Cambridgeského institutu pro astronomii. Vědci totiž galaxii zatím pouze vypočítali na základě algorytmů. Hlavní problém je, že Crater 2 je velmi tmavá. Je to jedna z nejtmavších galaxií ve vesmíru. Podle dosud známých dat kolem naší galaxie obíhá 49 dalších hvězdných soustav.

Průměr Crateru 2 je 7000 světelných let. Vědci zatím neví, proč nevyzařuje zdaleka tolik světla jako jiné obdobné galaxie. Astronomové se tak začínají ptát, kolik podobně temných galaxií obíhá kolem té naší? Mohou to být desítky.

Další články

Zavří­t reklamu