válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili dávno ztracené dvojče našeho Slunce

Astronomové objevili dávno ztracené dvojče našeho Slunce
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Dvojče našeho Slunce se jmenuje HD 186302, což je hvězda kategorie žlutý trpaslík, vzdálená od Země 184 světelných let. To není z hlediska vesmíru nijak daleko, naopak jsme v tomto smyslu téměř sousedé.

Tomáš Chalupa 14. prosince 2018

Zajímavé je, že astronomové se domnívají, že celých 85 procent hvězd má svá dvojčata neboli že existují v binárních párech. Téměř každá hvězda ve vesmíru tak má někde druhou, prakticky identickou hvězdu.

HD 186302 má nejen stejnou velikost jako naše Slunce, ale také povrchovou teplotu, světelnost, věk a chemické složení. Kdyby se obě hvězdy postavily vedle sebe, rozdíly by se hledaly jen velmi těžko. Pro astronomy je otázkou, jak došlo k oddělení obou hvězd. Mnoho se o tomto procesu neví, vědci vycházejí z přesvědčení, že dvojčata jsou na sobě nezávislá a mohou se nacházet každé v jiném koutě vesmíru, ale to je asi tak všechno, co k tomu mohou říct. Jak to, že hvězdy mají svá dvojčata, kdy došlo k jejich rozdělení a jak vlastně celý fenomén funguje, se zatím neví.

Co je ještě zajímavější a na co poukazuje například portugalský astronom Vardan Adibekyan, pokud existuje dvojče našeho Slunce, s trochou štěstí by mohla kolem něj obíhat kamenná planeta podobná Zemi. Pokud by se nacházela v zóně života, tedy v optimální vzdálenosti, pak by tato planeta mohla hostit život, stejně jako naše Země. Je to velmi vzrušující myšlenka a navíc vychází z poměrně realistických předpokladů. „Mohlo by existovat nejen Slunce 2.0, ale také Země 2.0,“ říká Adibekyan.

Jaký bude další postup? To zatím nikdo neví. Samozřejmě se nabízí možnost poslat k dvojčeti sondu, ale i vzdálenost 184 světelných let je pro pozemská zařízení obrovská a zatím neexistuje způsob, jak tam sondu dostat. Takže zbývá pozorování pomocí teleskopů a dalších zařízení a i ta jsou schopna odhalit, zda se na orbitě hvězdy nachází exoplaneta podobná Zemi.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu