válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové objevili 121 obřích planet, jejich měsíce mohou hostit život

Astronomové objevili 121 obřích planet, jejich měsíce mohou hostit život
Zdroj: messagetoeagle.com

Společný tým astronomů z univerzity v Queenslandu a Kalifornii objevil přes stovku nových exoplanet. Ty jsou poměrně velké a nehostinné, ale co vědce zaujalo více, jsou jejich měsíce. Právě na nich by mohl existovat život. Zatím se ale žádné měsíce nenašly, vědci jsou si ale jistí, že jich bude mnoho.

Tomáš Chalupa 12. července 2018

Vědci za pomoci Keplerova teleskopu odhalili od roku 2009 už tisíce exoplanet. Keplerův teleskop se zaměřuje zejména na vyhledávání planet v tzv. zóně života, tedy na ty, které jsou umístěny v ideální vzdálenosti od hvězdy. Nesmí na nich být ani příliš horko, ani zima a musí na nich existovat voda v tekutém stavu.

Souběžně s těmito planetami bylo objeveno ale velké množství plynných obrů. Ti z počátku zájmu vědců unikaly, protože na nich život v žádném případě být nemohl, a to i přes to, že se nacházely v zóně života. Jenže astronomové se domnívají, že kolem těchto obrů krouží spousta takzvaných exoměsíců. Vždyť jen v naší sluneční soustavě se nachází 175 známých měsíců, většina se pohybuje na oběžné dráze kolem Saturnu a Jupiteru. Jsou tedy mimo obyvatelnou zónu Slunce. V jiných solárních systémech se ale mohou tyto měsíce vyskytovat přímo na ideálním místě. Mohly by tak klidně hostit život. Pravda je, že zatím nebyly žádné zpozorovány, ale astronomové jsou si jistí, že nepochybně existují.

Možná to tedy nebudou samotné exoplanety, ale jejich měsíce, kde jednou objevíme ideální místo pro kolonizaci. Mnohé měsíce jsou poměrně velké a podmínky pro život na nich mohou být dokonce ještě lepší než na Zemi. Je to dáno tím, že nezískávají energii jen z hvězdy, ale také z radiace odražené z planety.

Vytvořili jsme databázi známých obřích plynných exoplanet v zóně života a nyní budou prováděna pozorování nejvhodnějších kandidátů, kteří by mohli na své oběžné dráze mít exoměsíce,“ říká Stephen Kane, profesor astrofyziky. Vědci tak věří, že exoměsíce nakonec naleznou a s nimi i nové obyvatelné přístavy mimo naši sluneční soustavu.

Další články

Zavří­t reklamu