válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové našli známky existence druhé planety v systému Proxima Centauri

Astronomové našli známky existence druhé planety v systému Proxima Centauri
Zdroj: iflscience.com

Proxima Centauri je systém nejblíže naší sluneční soustavě. Proto je přirozené, že astronomové našemu nejbližšímu sousedu ve vesmíru věnují zvýšenou pozornost. Už dříve navíc objevili v systému planetu podobnou Zemi. Nyní našli určité stopy, že by v systému mohla být ještě jedna planeta.

Tomáš Chalupa 12. února 2020

Jádrem systému Proxima Centauri je červený trpaslík třídy M, nacházející se čtyři světelné roky od Země v souhvězdí Kentaura. Astronomové na systém zaměřili své teleskopy, mimo jiné i Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Ten zaznamenal neznámý zdroj emisí právě z tohoto systému.

Vědci dostali z teleskopu velké množství dat, která analyzovali, a výsledkem bylo, že se v systému nachází zřejmě ještě jedna planeta o velikosti přibližně pětinásobku Země.

Vědci ale ještě nejásají, protože stále jde pouze o předpoklad a je také možné, že v systému žádná další planeta není. Tým vědců každopádně nyní intenzivně pracuje na ověření této hypotézy a hledá pro ni další důkazy. Pokud by planeta skutečně existovala, její jméno bude Proxima C.

Proxima Centauri je opravdu velmi malá a slabá hvězda. Stačilo by, aby měla jen třetinu menší hmotnost, a nemohla by v ní probíhat již fúze vodíku a nespadala by pod definici hvězdy a byla by pouze hnědým trpaslíkem. Má naopak velkou hustotu 56 800 kg/m3, zatímco třeba naše Slunce má hustotu 1409 kg/m3.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu