válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové našli šest galaxií spojených vesmírnou sítí

Astronomové našli šest galaxií spojených vesmírnou sítí
Zdroj: profimedia.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Astronomové nasměrovali teleskop VLT (Very large telescope) na šestici galaxií ležících v okolí supermasivní černé díry. Jde o velmi staré galaxie a jsou podle všeho spojeny čímsi, co by se dalo nazvat jako vesmírná síť.

Tomáš Chalupa 15. května 2021

Vědci se pochopitelně původně dívali právě na supermasivní černou díru a její okolí, protože to je objekt, který je nadmíru zajímá a zatím se o něm ví velmi málo. Ale právě při zkoumání okolí zjistili, že šest galaxií v její blízkosti jsou spojeny dohromady jakousi pavoučí sítí plynu, který se rozkládá na ploše 300krát větší, než je naše Mléčná dráha. Galaxie vznikají na místech, kde se plynná vlákna potkávají a vytvářejí jakési uzly.

Thumbnail # Hubbleův teleskop našel galaxii, jejíž centrum je prázdné
Mohlo by Vás zajímat:

Hubbleův teleskop našel galaxii, jejíž centrum je prázdné

Tato obří síť vznikla v časech, kdy byl celý vesmír ještě velmi mladý a měl pouhou miliardu let. Od té doby tato síť roste a putuje vesmírem. Velmi staré jsou tedy i galaxie v síti.

Jak ale vlastně tyto monstrózní sítě vznikly? Nikdo zatím přesně neví, ale odborníci mají za to, že v tom hraje roli temná hmota. Jsou zřejmě oblasti vesmíru, kde je temné hmoty mnoho a ta k sobě přitahuje plyn. K tomu docházelo v období, kdy se formoval vesmír. Sítě jsou tak tvořeny plynem a temnou hmotou. Vědci tvrdí, že tyto obří sítě jsme nepozorovali dříve pouze proto, že jsme na to neměli dostatečně výkonné teleskopy.

Zřejmě tak vědci pozorují jen špičku ledovce. Podobných sítí musí být ve vesmíru spousta; tu, kterou astronomové spatřili, mohli pozorovat jen díky tomu, že byla viditelnější díky přítomnosti supermasivní černé díry. Vědci tak mají do budoucna další cíl, na který se mohou zaměřit.

Další články

Zavří­t reklamu