válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové našli hvězdu obíhající černou díru, nejspíš do ní spadne

Astronomové našli hvězdu obíhající černou díru, nejspíš do ní spadne
Zdroj: sciencealert.com

Astronomové zpozorovali hvězdu, která obíhá kolem černé díry, jejíž průměr je zhruba 2,5 násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Hvězdě trvá ovšem pouhou půlhodinu, než oběhne kolem černé díry.

Tomáš Chalupa 23. března 2017

Pro představu náš Měsíc putuje po stejné vzdálenosti 28 dní. Hvězda ze systému 47 Tuc X9 se pohybuje mnohem rychleji. Nachází se ve hvězdném klastru vzdáleném 14 800 světelných let od Země. Systém je binární, obsahuhe dvě hvězdy, které astronomové pozorují už delší dobu. Jednu z nich měli za bílého trpaslíka, ovšem pozdější pozorování ukázalo, že věci se mají jinak. Data získaná z teleskopu Chandra ukázala, že druhá hvězda není hvězda, ale černá díra, která svou gravitační silou odděluje plyny z bílého trpaslíka. Tím ovšem urychluje jeho pohyb, který umožňuje pohyb po orbitě černé díry rychlostí rovnající se 1 procentu rychlosti světla.

Pohyb bílého trpaslíka se navíc bude dále zrychlovat, jak ho bude černá díra připravovat o jeho plyny. Hvězda bude černé díře stále blíže a bude stále menší, ale současně bude kroužit stále rychleji. Jak tento tanec dopadne? Podle vědců je jasné, že dřív nebo později hvězda spadne do černé díry. Nebo se hvězda natolik zmenší, že bude mít velikost pouhé planety. „A pak se jednoduše vypaří,“ uzavírá Craig Heinke z univerzity v Sydney. Vědci každopádně budou bedlivě tento neobvyklý tanec v systému 47 Tuc X9 dále bedlivě sledovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu