válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronomové možná našli první planetu mimo naší galaxii

Astronomové možná našli první planetu mimo naší galaxii
Zdroj: Wikimedia Commons

V posledních třech desetiletích lidstvo objevilo tisíce planet v naší galaxii a každý týden přibývají nové. Stále se opakující otázkou v této oblasti je existence planet v jiných galaxiích. Zatímco některé nepřímé důkazy naznačují existenci extragalaktických exoplanet, nová studie možná objevila prvního kandidáta na planetu obíhající kolem známé hostitelské soustavy v jiné galaxii.

Tomáš Chalupa 27. října 2021

Vědci hlásí pokles jasnosti jasného rentgenového zdroje (XRB) známého jako M51-ULS-1. Zdrojem je pravděpodobně neutronová hvězda nebo černá díra obíhající kolem masivní hvězdy nacházející se ve Vírové galaxii (M51). Podle článku v časopise Nature Astronomy kolem obou těchto objektů možná obíhá planeta. Jak se pohybuje kolem obou objektů, nakonec zastíní zdroj rentgenového záření, což způsobí pokles jasnosti.

„Zjistili jsme, že u jednoho z jasných rentgenových zdrojů došlo k tranzitu, který je zřejmě s největší pravděpodobností způsoben přechodem planety před ním,“ řekla IFLScience vedoucí autorka Dr. Rosanne Di Stefano z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
Techniky používané k detekci exoplanet v Mléčné dráze nejsou dostatečně výkonné, aby dokázaly spatřit planetu vzdálenou 23 milionů světelných let. Proto musel tým k jejich hledání použít rentgenové zdroje. Právě ty jsou dostatečně jasné na to, aby bylo možné spatřit planety v jejich okolí.

„Je to rozsáhlá práce, takže jsme také prověřovali, zda se neobjeví i další zajímavé efekty. Je však naprostou pravdou, že jedním z našich hlavních cílů bylo hledat důkazy o existenci planet,“ vysvětlil doktor Di Stefano pro server IFLScience.

Objekt byl při tomto zatmění pozorován pouze jednou. Potvrzení se získá až po vícenásobné detekci. Na základě zjištěného signálu se tým pomocí modelů pokusil pochopit více o zdroji. Ačkoli tým nemůže vyloučit, že zatmívajícím se tělesem je subhvězdný objekt, například hnědý trpaslík, nejlepším kandidátem je zatím planeta o poloměru srovnatelném se Saturnem.
K potvrzení exoplanet v Mléčné dráze je zapotřebí druhá detekční metoda, což při těchto vzdálenostech není snadné. Takže tato možná planeta nebude prozatím potvrzena.

„Metody detekce používané pro místní planety nebudou v těchto vzdálenostech a při vysoké míře zaplněnosti v těchto vzdálených galaxiích fungovat. Úplně nejlepším přístupem je rozšířit hledání o další systémy. Některé z nich budou mít pravděpodobně kratší oběžnou dobu a budou se opakovat,“ řekl Di Stefano.

Mnoho takových kandidátních detekcí je možné provést pomocí již nasbíraných dat, zejména v rámci naší Galaxie, kde lze potenciální existenci planet kolem XRB potvrdit jinými metodami.

Další články

Zavří­t reklamu