válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronom Kepler zachránil svou matku, chtěli ji upálit jako čarodějnici

Astronom Kepler zachránil svou matku, chtěli ji upálit jako čarodějnici
Zdroj: ancientpages.com

Slavný astronom Johannes Kepler žil v dobách, kdy se to jen hemžilo vyšetřováním všemocné inkvizice a čarodějnickými procesy. Ty dost často končily upálením podezřelé osoby. Jednou z takových se stala i Keplerova matka, ovšem astronom ji dokázal zachránit.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2018

V roce 1615 byl Kepler na vrcholu své kariéry. Ovšem pak přišla nečekaná rána. Hned 24 svědků označilo jeho matku Kateřinu za čarodějnici. Před inkvizicí tito lidé vypověděli, že žena umí procházet skrze zavřené dveře, omámila jednoho učitele vínem a udeřila jednu dívku do ruky, čímž jí způsobila pekelnou bolest. Absurdní až směšná obvinění, ovšem v té době byla brána smrtelně vážně a na jejich základě byly ženy často odsuzovány k smrti.

Mezi těmi, kdo proti Keplerově matce vypovídal, by i její vlastní syn Heinrich, který prohlásil, že jezdila tak dlouho na teleti, až ho unavila k smrti, a z masa zvířete mu pak připravila pokrm. Sám prý ji chtěl obvinit z čarodějnictví ještě dříve, než tak učinily inkviziční úřady.

Po těchto obviněních byla Kateřina uvržena do vězení, kde byla připoutána řetězy. Strávila v cele více než rok. Celý proces se vlekl neuvěřitelných šest let. Její druhý syn, astronom Johannes Kepler, byl úřady požádán (a v podstatě i donucen), aby se před soudem ujal její obhajoby. V těchto čarodějnických procesech byla nouze o jakékoliv vzdělané osoby, které by byly ochotné obviněné hájit. Johanes byl jediný, kdo se této role mohl veřejně ujmout.

Více než 70 procent obviněných žen byly vdovy, které neměly manžela a prakticky nebyl nikdo, kdo by za ně bojoval. Kateřina byla stará, neměla vzdělání, zkrátka byl to přesně ten typ ženy, které inkvizitoři velmi rádi mučili a pak posílali na hranici. Navíc jako mnoho žen míchala léky a nápoje z bylin, což byla velmi přitěžující okolnost.

Situace pro Keplera byla velmi komplikovaná. U soudu nijak nezpochybňoval existenci kouzel nebo magie, zřejmě i sám věřil na existenci čarodějnic. Přesto je jeho obhajoba rétorickým skvostem. Dokázal díky svým vědeckým znalostem všechny skutky, kterých se měla jeho matka dopustit, vysvětlit, a navíc rozcupoval velmi chabě sepsanou obžalobu, kde chyběly relevantní důkazy.

Soud tak nakonec Kateřinu v roce 1621, šest let od vznesení obvinění, osvobodil. To už byla Kateřina, která se jinak všech soudních přelíčení účastnila, velmi nemocná. Dokonce tak, že jí bylo zakázáno vrátit se do rodné vesnice, aby nešířila nákazu. Zemřela šest měsíců po osvobozujícím rozsudku.

Další články

Zavří­t reklamu