Cestování do vesmíru je plné rizik.

Cestování do vesmíru je plné rizik. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Astronautům se mění ve vesmíru DNA, tvrdí vědci

TÉMATA: astronauti | věda | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2016 | 10:00

Že pobyt ve vesmíru není pro lidské tělo příliš prospěšný, se ví už velmi dlouhou dobu. Ale až nyní vědci zjistili, že vystavení astronautů zvýšené radiaci má zřejmě za důsledek i změny v jejich DNA.

Vědci odebrali vzorky krve čtyřem astronautům a dvěma astronautkám a zkoumali složení jejich DNA. Přišli na to, že v jejich genetickém kódu došlo ke změnám. Mohla by se u nich snáze rozvinout například Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba a také rakovina. Vědci zatím neznají mechanismus, na základě kterého k těmto změnám dochází. Je však jisté, že tyto změny souvisí s jejich pobytem na oběžné dráze. 

Pro kosmonauty je to tak další z řady špatných zpráv, které už vědci kolem zdravotních rizik nashromáždili. Už nyní se ví, že pobyt ve vesmíru vyvolává oslabení kostí a atrofování svalů. Zhoršuje se také zrak a zvyšuje se nebezpečí kardiovaskulárních chorob. Zkrátka pobyt ve vesmíru prostě není pro člověka nijak zdravou procedurou. I s těmito aspekty se bude muset počítat při cestě na Mars a při dlouhodobém pobytu na oběžné dráze. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 12. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu