válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronautům se mění ve vesmíru DNA, tvrdí vědci

Astronautům se mění ve vesmíru DNA, tvrdí vědci
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Že pobyt ve vesmíru není pro lidské tělo příliš prospěšný, se ví už velmi dlouhou dobu. Ale až nyní vědci zjistili, že vystavení astronautů zvýšené radiaci má zřejmě za důsledek i změny v jejich DNA.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2016

Vědci odebrali vzorky krve čtyřem astronautům a dvěma astronautkám a zkoumali složení jejich DNA. Přišli na to, že v jejich genetickém kódu došlo ke změnám. Mohla by se u nich snáze rozvinout například Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba a také rakovina. Vědci zatím neznají mechanismus, na základě kterého k těmto změnám dochází. Je však jisté, že tyto změny souvisí s jejich pobytem na oběžné dráze.

Pro kosmonauty je to tak další z řady špatných zpráv, které už vědci kolem zdravotních rizik nashromáždili. Už nyní se ví, že pobyt ve vesmíru vyvolává oslabení kostí a atrofování svalů. Zhoršuje se také zrak a zvyšuje se nebezpečí kardiovaskulárních chorob. Zkrátka pobyt ve vesmíru prostě není pro člověka nijak zdravou procedurou. I s těmito aspekty se bude muset počítat při cestě na Mars a při dlouhodobém pobytu na oběžné dráze.

Další články

Zavří­t reklamu