válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronautům bude cestou na Mars hůře pracovat mozek, tvrdí vědci

Astronautům bude cestou na Mars hůře pracovat mozek, tvrdí vědci
Zdroj: huffingtonpost.com

Nová hrozba se staví do cesty plánované cestě lidí na Mars. Vědci přišli s názorem, že dlouhodobé vystavení lidského mozku vesmírnému záření bude mít za následek velký úbytek mozkových buněk. Astronauti, kteří přistanou na Marsu, tak mohou mít závažné problémy s mozkovými funkcemi.

Tomáš Chalupa 6. května 2015

„Tohle bohužel rozhodně není dobrá zpráva pro astronauty, kteří se budou chystat na dvouletou nebo tříletou misi na Mars. Snížení pozornosti, koncentrace, problémy s pamětí a další problémy mohou mít zásadní vliv na vykonávání nezbytných činností při letu na Mars a při pobytu na jeho povrchu,“ říká profesor radiační onkologie Charles Limoli. Podle něj nepomůže ani to, pokud bude část vesmírné lodi vybavena štítem proti záření. „Ve skutečnosti není kam utéct. Záření bude přítomno i tak,“ varuje Limoli.

Je zajímavé, že posádka mezinárodní vesmírné stanice ISS podobné starosti nemá. Je totiž blízko Země a je chráněna jejím magnetickým polem. Pokud se však lidé vzdálí z dosahu pole, nastávají vážné problémy.

Aby Limoli a jeho tým dokázali, že hrozba je reálná, udělali experiment a vystavili laboratorní myš zrychleným atomárním částicím, které jsou součástí vesmírného záření. Po šesti týdnech byl mozek myši narušen a byly přerušeny četné spoje mezi neurony. Myš byla zmatená a nejevila jinak obvyklý zájem o prozkoumávání okolí. „Tato změna kognitivních funkcí se může projevit v průběhu letu a může znamenat vážný problém pro celou misi,“ říká Cary Zeitlin, která na výzkumu spolupracovala.

Existují ale i opačné názory, které problém vesmírného záření bagatelizují. „Limoli pracuje s dávkami milionkrát většími, než mohou kosmonauti kdy za svou cestu dostat,“ tvrdí Robert Zubrin z Mars Society. Podle něj je mnohem větším problémem při letu na Mars předpokládaný úbytek hmotnosti. „Pokud se NASA skutečně zajímá o zdravotní stav posádky, která poletí k Marsu, měla by napřít své síly k výzkumu umělé gravitace,“ dodává Zubrin.

NASA už se k nejnovějším studiím vyjádřila prohlášením své tiskové mluvčí. „NASA si je plně vědoma důležitosti výzkumu dlouhotrvající vesmírné radiace na lidský organismus. Všechny současné i budoucí studie přispějí k lepšímu porozumění těchto jevů, které je nezbytné pro přípravu letu na Mars,“ uvedla tisková mluvčí NASA Stephanie Schierholz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu