válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronauti hlásili o Vánocích Houstonu: Modul řídí muž v červeném!

Astronauti hlásili o Vánocích Houstonu: Modul řídí muž v červeném!
Zdroj: science.howstuffwork.com

Vesmírné lety jsou sice vážná věc, ale Vánoce jsou zkrátka Vánoce a astronauti letu Gemini 6 nebyli žádní suchaři. Do historie se tak zapsalo další pozorování UFO. I když...

Tomáš Chalupa 24. prosince 2015

Deset dní před Vánoci roku 1965 se na oběžné dráze Země měly setkat dvě americké lodě Gemini 6 a Gemini 7. Cílem společné mise bylo právě spojení obou lodí. To se zdařilo k radosti všech na výbornou a posádka Gemini 6 ve složení Walter Schirra a Thomas Stafford přešla přechodovou komorou na krátkou návštěvu k Jimovi Lowellovi a Franku Bormanovi. Bylo z toho hezké vánoční setkání ve vesmíru, astronauti odvysílali pozdravy Houstonu a celé Zemi a pak se posádka Gemini 6 vrátila do své lodi. Obě plavidla se odpojila a Gemini 6 po několika obletech zamířilo k zemské atmosféře.

Jenže ještě než do ní vstoupila, Stafford vzrušeně hlásil Houstonu: „Máme zde neznámý objekt. Míří ze severu na jih. Vypadá jako satelit letící od pólu. Vidím řídící modul a osm menších modulů před ním. Pilot v řídícím modulu je oblečen v červeném.“ V Houstonu nikdo nevěděl, co se děje. Než se stihli vzpamatovat, do sluchátek jim začala vyhrávat melodie „Rolničky, rolničky“. Schirra hrál na oběžné dráze právě na harmoniku, kterou propašoval na palubu Gemini 6. V Houstonu si všichni oddechli: není to UFO ani nehrozí nebezpečí! Vedoucí letu jen poznamenal: „Tohle bylo příliš, hoši.“ Schirra totiž provedl svůj vánoční žertík uprostřed přibližovacího manévru k Zemi. Jak se později přiznal Stafford, oba astronauti vše vymysleli už dříve a Schirra několikrát na palubě lodi cvičil hru na harmoniku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu