válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronaut vypěstoval na ISS cínii, krásně mu rozkvetla

Astronaut vypěstoval na ISS cínii, krásně mu rozkvetla
Zdroj: theverge.com

Astronaut Scott Kelly se po roce stráveném na mezinárodní vesmírné stanici ISS chystá domů. Ještě předtím, než odletí, se ale pochlubil svým pěstitelským úspěchem. Vyfotil krásně rozkvetlou cínii.

Tomáš Chalupa 9. února 2016

Na stanici je oddělení pro pěstování zeleniny a dalších rostlin. Astronautům už se zde podařilo vypěstovat například velmi chutná římský salát. Cínie zasadili astronauti už loni. Nebylo to ovšem nic lehkého. Dva týdny poté, co rostliny začaly růst, se jim přestalo dařit. Zplihly jim listy, některé se začaly kroutit, což byla neklamná známka toho, že rostlinám se na zahrádce v ISS nelíbí. Astronauti odhadli, že problémy souvisí s vnitřním tlakem. Pustili proto do oddělení rostlin více vzduchu. Ani to však příliš nepomohlo a astronauti už se smiřovali s tím, že cínie jim na ISS prostě neporostou. Nakonec se Scottu Kellymu podařilo po několika dalších experimentech zachránit dvě z pěti rostlin. Jak sám řekl, objevil v sobě Marka Watneyho, s odkazem na hlavního hrdinu filmu Marťan, který si na své základně pěstuje brambory. Obě cínie nakonec vykvetly.

Experiment s cíniemi měl astronautům ukázat, jak se rostliny chovají za nízké gravitace. Podle Kellyho jsou to vůbec první květiny, které vykvetly ve vesmíru. Není to ovšem nejspíš pravda, protože už v roce 2012 se astronautu Donu Pettitovi podařilo vypěstovat několik slunečnic.

Další články

Zavří­t reklamu