válkaČeskoslovenskoobjevy

Astronaut nafotil v roce 1957 létající talíř. Snímky poslal do Pentagonu a od té doby už je neviděl

Astronaut nafotil v roce 1957 létající talíř. Snímky poslal do Pentagonu a od té doby už je neviděl
Zdroj: locklip.com

Zkušební pilot a budoucí astronaut Gordon Cooper se v roce 1957 podílel na instalování nového zařízení na snímání přistávacích manévrů letadel na základně Edwards v Kalifornii. Najednou se nad základnou objevil létající talíř. Jenže záznam pořízený vojákem zmizel.

Tomáš Chalupa 16. listopadu 2017

Gordon Cooper s několika muži instaloval speciální fotoaparát, který rychlostí jeden snímek za vteřinu měl zaznamenávat přílety letadel. „…Pak uviděli talíř. Nafotili ho, jak jim přeletěl nad hlavou, pak se vznášel nad povrchem, vysunul tři nohy a přistál na vyschlém jezeře. Po chvíli kolmo odstartoval a odletěl pryč,“ uvedl Cooper, co mu řekli muži z jeho jednotky, kteří UFO nafotili.

Muži byli evidentně velmi rozrušení, bylo jasné, že nejde o nějakou halucinaci. Cooper jakožto velící důstojník se rozhodl postupovat podle předpisů a kontaktoval speciální službu Pentagonu, kam se podobné incidenty měly hlásit. Bylo mu řečeno, že má film vyvolat a poslat vojenským kurýrem do Pentagonu. Bylo mu přísně nařízeno, aby nepořizoval žádné kopie a s nikým o incidentu nemluvil. Jenže nikdo mu nezakázal se na vyvolané snímky podívat, a tak si je po vyvolání prohlédl. Bylo tam přesně to, co muži z jeho jednotky popisovali. Následně film poslal do Pentagonu.

Fotky byly ve vynikající kvalitě, pořízené profesionály v oboru, navíc za skvělého počasí. Dokonalý důkaz existence UFO nebo velmi vyspělých vojenských technologií na mimozemském základě. Armádu by podobné věci jistě měly zajímat, myslel si Cooper. Jenže od odeslání snímků ho nikdy nikdo z armády nekontaktoval. Samotný film už nikdy neviděl a ani neví, kde skončil.

Domnívá se však, že snímky skončily nakonec v projektu Blue Book, který měl podle něj jen krycí účel. Nešlo o to pravdu odhalit, ale naopak utajit, což ostatně projektu vytýkala celá řada lidí. „Začalo to už za druhé světové války, kdy vláda nechtěla, aby lidé panikařili kvůli UFO. Obávala se, že lidé budou mít pocit, že proti nám stojí nepřátelské technologie, proti kterým nemáme obranu. Za studené války se to ještě zhoršilo. Řekli jednu lež, a aby ji zakryli, řekli jinou a pak další a další, nabalovalo se to jako sněhová koule. Jednoho dne pravda vyjde najevo a oni to vědí,“ napsal ve svých pamětech Cooper.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu