Tisková agentura Associated Press o Německu informovala tak, aby byl Hitler spokojen.

Tisková agentura Associated Press o Německu informovala tak, aby byl Hitler spokojen. | zdroj: mashable.com


Americká tisková agentura AP spolupracovala s nacisty a tiskla jejich propagandu!

TÉMATA: německo | druhá světová válka | skandály

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 04. 2016 | 11:00

Věhlasná tisková agentura Associated Press se dostala na dlouhý seznam amerických společností, které spolupracovaly s nacistickým Německem. Podle historičky Harriet Scharnbergové dokonce v AP pracovali nacističtí propagandističtí důstojníci.

AP najímala pracovníky německé propagandy proto, aby měla v Německu své zdroje. Ovšem přitom se dopouštěla šíření nacistické propagandy a pomáhala Hitlerovi kontrolovat média. Pravdou je, že AP byla jedinou západní agenturou, která měla v Německu svou pobočku. Činnost ukončila až po vstupu USA do války. Scharnbergová tvrdí, že působení AP v Německu bylo součástí dohody mezi agenturou a Hitlerem. V podstatě šlo o to, že AP dodržovala nacistické zákony zakazující publikovat cokoliv, co by oslabilo Německo doma či v zahraničí. 

Pro AP také pracovali propagandisté přímo vybraní Hitlerem, jako byl fotograf SS Franz Roth. Jeho fotografie i fotografie pořízené dalšími pracovníky AP byly používány k protižidovským pamfletům. 

Spolupráce AP s nacisty je dodnes ne zcela objasněná. Samotná agentura se ve svém prohlášení hájí, že Scharnbergová popisuje pouze činy jednotlivců, které nebyly vedení agentury známy, a že agentura jako celek čelila silnému nacistickému tlaku, kterému ale nepodlehla. Její informace byly vždy objektivní. Poněkud neurčitě však pokračuje větou, že "hodlá prostudovat svoje archivy, aby lépe pochopila toto období". To napovídá, že samotná agentura nemá o své činnosti v Německu za druhé světové války úplně jasno. A nebo prostě jasno mít nechce.

Ostatně když Němci vtrhli v roce 1941 do Lvova, našli tam hromady mrtvých, které zabili Sověti. AP hrůzné snímky ihned poslala do USA. Nikdy tam však neposlala jediný snímek německých zvěrstev. Vypadá to, že agentura se prostě držela starého známého přísloví, že kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 04. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu