válkaČeskoslovenskoobjevy

Ášram, kde meditovali The Beatles, byl otevřen pro veřejnost

Ášram, kde meditovali The Beatles, byl otevřen pro veřejnost
Zdroj: smithsonianmag.com

Kromě Liverpoolu či Hamburgu – místy spojenými s historií The Beatles – se příznivci kapely nyní mohou vypravit do indického města Rishikesh. Tamní ášram, v němž se muzikanti mimo jiné učili transcendentální meditaci, byl otevřen veřejnosti.

Simona Knotkova 30. června 2017

Na poutní místo se The Beatles vypravili v roce 1968 na pozvání Maharišiho Maheše Jógího. V rozlehlé hale je guru učil metodě transcendentální meditace. Výprava s manželkami a několika přáteli včetně Donovana či Mii Farrow ale skončila katastrofálně. Po několika týdnech se mezi jednotlivými účastníky rozpoutaly hádky a kapela Jógího nakonec obvinila z provozování sekty. Nelíbilo se jim, jak je guru nevázaný v oblasti stravy a udržuje vztahy s mladými dívkami.

Příznivci mohou návštěvě ášramu nicméně vděčit za zrod několika skladeb včetně Revolution, Ob-La-Di, Ob-La-Da nebo Blackbird, které se objevily na Bílém albu.

Místo bylo několik let nepřístupné a dostat se do něj dalo pouze tajným vplížením či podplacením vrátného. Vše se mění letos, kdy město ášram oficiálně zpřístupnilo veřejnosti. Přidáno má být také pár stezek pro snadnou dostupnost a kavárna pro návštěvníky. Vše za poplatek okolo 233 korun.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu