válkaČeskoslovenskoobjevy

Artefakt nalezený v Belize může změnit vše, co jsme doposud věděli o mayské civlizaci

Artefakt nalezený v Belize může změnit vše, co jsme doposud věděli o mayské civlizaci
Zdroj: ancient-code.com

Náhrdelník patřící některému z prastarých mayských králů obsahoval i text, který se nyní podařilo odborníkům vyluštit. Podle nich se tím mění vše, co jsme o mayské civilizaci doposud soudili.

Tomáš Chalupa 1. března 2017

Náhrdelník našel v roce 2015 Geoffrey Braswell, archeolog z univerzity v San Diegu. Byl nalezen při vykopávkách v prastarém paláci, postaveném někdy ve 4. století. Uvnitř chrámu se nacházela hrobka z 8. století a v ní nejrůznější artefakty, mezi nimi i náhrdelník. Nebyly naopak nalezeny žádné lidské ostatky.

Náhrdlník je z nefritu a je to druhý největší artefakt nalezený v Belize. Má 18 centimetrů na délku a měří 10 centimentrů na šířku. Nosil ho král při slavnostních a ceremoniálních příležitostech. Na zadní straně je vyryto 30 hieroglyfů, které se podařilo badatelům rozluštit. Podle nápisu byl náhrdelník zasvěcen bohu větrů. Nebyl tedy uložen do hrobu se svým majitelem, ale byl obětován právě tomuto bohu, a to v období, kdy se celá mayská civilizace blížila svému kolapsu. Podle tohoto by mohlo jít o důkaz, že za zkázu mayské civilizace mohlo globální oteplování, sucho a neúroda.

Vědci ale byli překvapeni, že takto významný šperk nenašli v žádném velkém mayském městě, ale v relativně odlehlé periferní oblasti zvané Nim Li Punit. Vědci přemýšleli, jak se tam dostal. Jedna z teorií říká, že v době úpadku říše se král snažil posílit své svazky s periferními oblastmi, a tak některého z místních králů odměnil tímto vzácným náhrdelníkem. Podle jiných se tam dokonce vládce mohl sám osobně přesunout. Vše bylo zřejmě důsledkem kolapsu civilizace, který nastal náhle a nečekaně a zřejmě za něj mohlo globální oteplování.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu