válkaČeskoslovenskoobjevy

Arnold Schwarzenegger označil Trumpa za nejhoršího prezidenta v dějinách USA. Povstalce přirovnal k nacistům

Arnold Schwarzenegger označil Trumpa za nejhoršího prezidenta v dějinách USA. Povstalce přirovnal k nacistům
Zdroj: Profimedia

Mezi republikány, kteří se odvrátili od Donalda Trumpa, se zařadil také bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Odcházejícího státníka označil za nejhoršího prezidenta v dějinách USA, jehož stoupenci nemají daleko k nacistům.

Simona Knotkova 13. ledna 2021

Povstání v Kapitolu, které svými výroky a neschopností přijmout porážku nepřímo vyprovokoval odcházející prezident Trump, pobouřilo i herce Arnolda Schwarzeneggera. Bývalý kalifornský guvernér natočil video, ve kterém Trumpovo chování bez servítek odsoudil. Vzpoura ve washingtonské budově mu připomněla jiné období dějin.

Thumbnail # Trump povolil těžbu ropy uprostřed aljašské rezervace
Mohlo by Vás zajímat:

Trump povolil těžbu ropy uprostřed aljašské rezervace

„Vyrůstal jsem v Rakousku. Dobře vím, co se stalo o Křišťálové noci v roce 1938. Byla to noc řádění proti židům, kterou vedl nacistický ekvivalent Proud Boys (krajně pravicová a neofašistická organizace v USA, pozn. red.). Středa byla dnem rozbitého skla ve Spojených státech. Vyrůstal jsem v ruinách země, která utrpěla ztrátu demokracie. Narodil jsem se v roce 1947, dva roky po 2. světové válce. V dětství jsem byl obklopen zlomenými muži, kteří se snažili přepít vinu ze spoluúčasti na jednom z nejodpornějších režimů historie. Byl jsem svědkem toho, jak se můj otec jednou nebo dvakrát týdně opil a pak křičel, mlátil a děsil mou matku,“ vzpomíná Schwarzenegger ve videu.

Hlavním viníkem událostí z minulého týdne je podle něj právě Trump, který nadále šíří lži o volebním podvodu, k němuž nemá žádné podložené důkazy. „Můj otec a naši sousedi byli také oklamáni lžemi. Vím, kam takové lži vedou. Prezident Trump je neúspěšný lídr. Do historie se zapíše jako nejhorší prezident všech dob,“ odsoudil bývalý kulturista poraženého státníka.

Thumbnail # Ponurou současnost USA předpověděl už před lety astronom Carl Sagan
Mohlo by Vás zajímat:

Ponurou současnost USA předpověděl už před lety astronom Carl Sagan

Na závěr videa se vytasil s mečem z Barbara Conana, k němuž přirovnal americkou demokracii, a vyjádřil podporu demokraticky zvolenému prezidentskému nástupci Joemu Bidenovi.

„Vidíte tento meč? Patří Conanovi. S mečem se to má tak, že čím víc ho kalíte, tím je silnější. Naše demokracie je jako ocel v tomto meči. Musíme se přenést přes sebe a naše stranické neshody a na první místo dát naši demokracii. Společně musíme zahojit trauma z toho, co se právě stalo. Musíme se vyléčit nejenom jako republikáni a demokraté, ale jako Američané. (…) Zvolený prezidente Bidene, stojíme s vámi dnes, zítra a navždy při obraně demokracie před těmi, kteří by ji ohrožovali.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu