válkaČeskoslovenskoobjevy

Armagedon zvaný Drážďany: zničení německé Florencie dodnes vyvolává kritiku

Armagedon zvaný Drážďany: zničení německé Florencie dodnes vyvolává kritiku
Zdroj: rarehistoricalphotos.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Na konci války bylo město Drážďany největší ruinou v celé Třetí říši. Zničené budovy a desetitisíce mrtvých lidí. Hrůzný pohled na zničené velkoměsto dodnes vyvolává kritiku.

Tomáš Chalupa 10. února 2015

Před válkou se Drážďanům říkalo Florencie na Labi pro jeho nádherné barokní a rokokové stavby a také paláce a katedrály. Ani za války se Drážďany nestaly žádným průmyslovým centrem, jejich příspěvek k válečnému hospodářství byl relativně malý. Obrana města byla také minimálnÍ, Hitler vše, co mu zbývalo, poslal na ochranu Berlína a Prahy. Přesto si spojenci vybrali Drážďany za cíl ničivých kobercových náletů.

Ve spojenecké válečné doktríně totiž hrály roli i jiné věci než jen válečná výroba. Němce chtěli zlomit morálně a vybombardovat jejich zalidněná města, podobně jako k tomu přistoupili sami Němci v případě Londýna. Nadvládu spojenců ve vzduchu měly pocítit statisíce lidí bez ohledu na to, jaký strategický význam jejich město má. Když lidé zažijí nadvládu a bezvýchodnost své situace, sami dotlačí své vedení ke kapitulaci. Takto nějak uvažovali spojenečtí plánovači, když posílali bombardéry nad Drážďany.

Nálet ze 13. února 1945 přinesl 800 bombardérů RAF nad Drážďany. Obrana byla natolik slabá, že jich bylo sestřeleno jen šest. Dvě vlny bombardérů zasypaly město 1400 tunami vysoce explozivních bomb a 1100 tunami zápalných bomb. Nastalo hotové peklo, které zničilo většinu města a zabilo množství civilistů. A to ještě nebyl konec. Na 300 amerických bombardérů vybombardovalo nádraží a další infrastrukturu a svrhlo dalších 950 tun bomb.

Další dva velké nálety ještě následovaly v dalších dnech. Dodnes není počet obětí přesně vyčíslen. Kolísá mezi 35 000 až 150 000 mrtvých. Město bylo prakticky srovnáno se zemí. Z 28 000 domů v centru města jich bylo zničeno 24 000. Drážďany jsou dodnes mementem zbytečnosti takto rozsáhlého bombardování a symbolem hrůz konce války, která nakonec dopadla na ty, kteří ji rozpoutali.

Další články

Zavří­t reklamu