válkaČeskoslovenskoobjevy

Armáda povolila testy DNA, válečný hrdina se vrací domů

Armáda povolila testy DNA, válečný hrdina se vrací domů
Zdroj: Wikimedia Commons

Alexander “Sandy” Nininger za druhé světové války bojoval v Tichomoří proti Japoncům. Padl na Filipínách a byl posmrtně vyznamenán Medailí cti. Byl pohřben v Manile a jeho rodina dlouho žádala o převoz do USA. K tomu ale bylo potřeba udělat testy DNA.

Tomáš Chalupa 5. února 2021

Rodina si byla jistá, že v manilském hrobě leží Nininger, nicméně bylo nutné dosáhnout úředního potvrzení, což nejde bez testů DNA. To ovšem úřady a především armáda roky odmítala udělat. Teprve když si Niningerův synovec John Patterson začal v listu Miami Herald Tribune stěžovat na podivný postup US Army, dozvěděla se o situaci širší veřejnost.

Patterson se přitom ještě v roce 2017 o stejnou věc dokonce soudil, ale svůj spor prohrál. Soud konstatoval, že armáda nemusí ostatky exhumovat ani provádět test DNA. Nyní najednou vše šlo rychle i bez soudu. Armáda povolila exhumaci a provedení testů. Pro rodinu bylo rozhodnutí důležité, Nininger byl oficiálně stále pohřešován, neměl ani oficiální pohřeb, takže formálně mohl být stále považován za živého.

Thumbnail # Hledači válečných vraků našli po 70 letech ostatky italského pilota. Na místo je dovedl svědek havárie
Mohlo by Vás zajímat:

Hledači válečných vraků našli po 70 letech ostatky italského pilota. Na místo je dovedl svědek havárie

Rodina ale dlouho věděla, že leží pohřben v Manile. Situace byla skutečně skandální, na což reagoval Patterson dopisem vedoucímu oddělení pohřešovaných vojáků americké armády. Pohrozil mu v něm, že bude požadovat vymazání jména Nininger ze všech pamětních plaket, soch a ulic, které po něm byly jakožto po válečném hrdinovi pojmenovány. Hodlal začít tím, že by se musel přejmenovat domov důchodců na Floridě, který nese rovněž Niningerovo jméno. Teprve tento dopis a mediální tlak vedly až k tomu, že budou Niningerovy ostatky převezeny do USA, kde má být vypraven oficiální vojenský pohřeb se všemi poctami. Pro jeho rodinu je to velké vítězství nad byrokracií, která zjevně panuje i v americké armádě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu