válkaČeskoslovenskoobjevy

Armáda duchů měla zmást Němce! Tvořili ji umělci

Armáda duchů měla zmást Němce! Tvořili ji umělci
Zdroj: factian.tistory.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Jednotka s názvem 23. velitelství speciálních vojsk byla opravdu neobvyklá. Její členové totiž nebyli vojáci, ale umělci. Jejich cílem bylo vytvořit armádu duchů. Umělá letadla, děla a tanky měly představovat neexistující americká vojska, která měla zmást německé velení.

Tomáš Chalupa 19. srpna 2015

Jednotka byla pověřena nejen vytvářením napodobenin vojenských strojů, ale také prováděním nezvyklých akcí určených ke zmatení nepřítele. Specialisté vysílali do éteru falešné zprávy a imitovali vojenskou konverzaci neexistujících jednotek.

Jednotka zachránila tisíce životů vojáků, aniž by kdokoliv z nich vůbec věděl o její existenci. Armáda duchů putovala evropským válčištěm a motala hlavu německým generálům. Veškerá činnost jednotky, která čítala 1100 mužů, byla tak přísně tajná, že se o její existenci svět dozvěděl až čtyřicet let po skončení druhé světové války.

Armáda duchů se skládala z množství napodobenin tanků a letadel, které představovaly neexistující jednotky. K doplnění výsledného efektu dokonce Američané pouštěli přes megafony nahrané zvuky motorů, aby nepřítel skutečně uvěřil, že se v jeho blízkosti pohybuje silné vojenské uskupení. Členové jednotky byli převlečení za vojáky a v kavárnách a barech záměrně nahlas trousili historky o tom, kam jejich jednotka jede a co má za cíl. Němečtí špioni tak hlásili svým velitelům nesmysly, které jim Američané podstrčili.

Někdy jednotka jezdila stále dokola sem a tam, aby zvýšila iluzi vysokého počtu strojů, jindy zase přejížděly sem a tam skupiny džípů s „generály“, takže Němci předpokládali, že někde v oblasti je velitelství jednotky. Jednotka o tisícovce mužů byla schopna imitovat divizi o síle 20 000 až 40 000 mužů, vyzbrojenou tanky a děly.

Jedna z vrcholných akcí se odehrála v březnu 1945, kdy se šest stovek umělých tanků usídlilo na břehu Rýna. Němci k jejich odražení poslaly svoje vojska. Jaké bylo jejich překvapení, když Američané překročili Rýn na úplně jiném místě, si není těžké představit. Celá německá obrana stála proti neexistující divizi, zatímco skutečné místo přechodu řeky zůstalo téměř nebráněno.

Po válce mnozí členové jednotky prorazili v oblasti umění nebo designu. Například módní návrhář Bill Blass, malíř Ellsworth Kelly nebo fotograf Art Kane.

Další články

Zavří­t reklamu