válkaČeskoslovenskoobjevy

Armáda chtěla zaznamenat celý lidský život, vymyslela kvůli tomu předchůdce smartphonů

Armáda chtěla zaznamenat celý lidský život, vymyslela kvůli tomu předchůdce smartphonů
Zdroj: motherboard.vice.com

Dříve než existoval Facebook nebo jiné sociální sítě a ještě před vynálezem smartphonů vymyslela americká armáda LifeLog, elektronický deník, který měl zaznamenat celý lidský život. Projekt ale dopadl neslavně.

Tomáš Chalupa 23. dubna 2020

Projekt byl spuštěn v roce 2003 vojenskou agenturou, která měla na starosti vojenský výzkum a vývoj nových zařízení. Cílem bylo zaznamenat kompletně celý lidský život, tedy veškeré přesuny, pohyby, ale také konverzace. Zní to šíleně, protože přesně tak funguje Orwellův Velký bratr. Ovšem za to by člověk získal svého druhu nesmrtelnost. Cokoliv by kdy řekl nebo udělal, bylo by zachováno pro další generace v elektronické podobě.

Armáda vyvinula zařízení zvané LifeLog, tedy Deník života, což byl v podstatě velmi jednoduchý smartphone. Jeho tvůrce Douglas Gage na něm odvedl neuvěřitelnou práci. V té době to byla technologie, která o dekádu předběhla svou dobu. Zařízení měl mít člověk stále u sebe a ono by pořizovalo veškeré záznamy. V podstatě by dělalo to, co umí dnešní mobil.

Jenže program byl po roce zastaven, protože se o něm dozvěděla média a veřejnost. Pro armádu bylo velmi ponižující, že musela přiznat vývoj a existenci takového šmírovacího zařízení. Ochránci lidských práv a soukromí byli na nohou a celý projekt šel rychle k ledu. Zůstala tak pouze technologie LifeLog, pro kterou ale už nebylo žádné využití.

Nebyl to navíc první podobný nápad, který americká armáda měla. Už v roce 1945 přišla s programem Memex. To mělo být opět zařízení, které by nahrávalo veškerou komunikaci člověka a také ukládalo do paměti vše, co člověk čte, tedy knihy a noviny. Ovšem armáda tehdy neměla technické schopnosti něco takového zrealizovat.

Také dva počítačoví experti Microsoftu Jim Gemmell a Roger Lueder spustili v roce 2001 experiment s názvem MyLifeBits. Opět v něm šlo o to zaznamenávat pokud možno celý lidský život do digitální podoby. Projekt běžel neuvěřitelných 17 let, testován byl ovšem jen na jediném člověku. Tím by dobrovolník a počítačový konzultant Gordon Bell. Digitalizoval a nahrával úplně všechno, co četl, poslouchal, s kým mluvil, nahrával fotky, videa, obrázky, později dokonce i své telefonní hovory. Celých 17 let, digitalizovaných do stovek tisíc souborů, se muselo kategorizovat, takže Leuder a Gemmell museli vytvořit speciální program, který byl schopen v takové záplavě dat hledat.

Memex, LifeLog, MyLifeBits, ale třeba také projekty agentury DARPA, to vše mělo za cíl jediné – digitalizovat a tudíž uchovat navěky lidský život. S příchodem chytrých mobilů a sociálních sítí se tento problém vyřešil sám. Lidé ochotně sdílejí vše, co prožívají, takže Facebook nebo náš mobilní telefon je v podstatě nepřebernou studnicí informací o nás samých. Armáda už nemusí vyvíjet tajné programy ani hledat dobrovolníky. Vše funguje samo a s nadšením.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu