Argentinské babičky stále hledají svá vnoučata.

Argentinské babičky stále hledají svá vnoučata. | zdroj: pri.org


Argentinské babičky používají DNA k pátrání po ukradených dětech

TÉMATA: argentina | vojenská junta | latinská amerika | vojenská diktatura | DNA

user-avatar

Irena Gruberová

19. 10. 2015 | 14:00

Je tomu více než 30 let, co v Argentině skončila vojenská diktatura a s ní i takzvaná Špinavá válka, kterou tehdejší vláda vedla proti svým oponentům. Dodnes však argentinské ženy hledají své potomky, které jim vojenská junta násilně odebrala. Používají k tomu mocný prostředek – DNA.

V roce 1974 byl v Argentině pod taktovkou americké CIA proveden vojenský puč, který svrhl prezidentku Isabelu Perónovou. Až do roku 1983 pak v zemi vládla s podporou USA vojenská junta. Šlo o nejkrvavější diktaturu v argentinské historii, během níž zmizely beze stopy tisíce občanů. K jejím nejhrůznějším praktikám patřilo unášení nově narozených dětí odpůrců vojenského režimu. Matkám, které porodily ve vězení, byly jejich děti násilím odebírány a dávány do ústavní péče nebo k adopci bezdětným párům, které podporovaly režim. Odhaduje se, že takto bylo ukradeno přes 400 dětí. Jejich matky pak byly velmi brutálním způsobem zavražděny.

Babičky s fotkami svých zavražděných dětí

Už v roce 1977 založila skupina babiček organizaci nazvanou Abuelas de Plaza de Mayo (Babičky z Plaza de Mayo) a spustila pátrání po ukradených dětech. Do dnešní doby se jim jich podařilo identifikovat 117.

Pátrání po dětech je mravenčí práce, při níž se prohledávají dokumenty o adopci, záznamy o narození a rovněž se provádí informační kampaň mezi těmi, kdo se v inkriminovaných letech narodili. Abuelas však prokázaly velkou vytrvalost. V 80. letech si prosadily založení národní genetické databáze, která uchovává vzorky jejich krve a ostatních příbuzných.

Clara Anahi je jedním z dětí ukradených v době takzvané Špinavé války.

Svým úsilím o vypátrání potomků dokonce vnesly pokrok do metod zjišťování identity na základě analýzy DNA. Od roku 1984 totiž Abuelas začaly spolupracovat s přední americkou genetičkou Mary-Claire Kingovou, profesorkou z Washingtonské univerzity v Seattlu. Vědkyně ve snaze argentinským ženám pomoci vyvinula nové průlomové technologie, které využívají mitochondriální DNA. Tato metoda se zde ukázala jako velmi užitečná, neboť mnoho ukradených dětí je produktem sexuálního znásilnění, jehož se na vězněných ženách dopouštěli neznámí policejní příslušníci v zajateckých táborech. I když tedy mnoho žen zmizelo, lze k identifikaci jejich potomků použít DNA babiček.

Rodiče Daniel Mariani a Diana Teruggi byli vojenskou juntou zavražděni.

„Mitochondriální DNA je velmi speciální molekula,“ vysvětluje profesorka Kingová. „Je to DNA, která je přítomná v každé buňce, ale dědí se pouze od matek. Liší se od celého zbytku DNA, který máme samozřejmě společný s oběma rodiči.“

Argentinské babičky v této souvislosti rády prohlašují, že Bůh musel být žena, když „zasel“ mitochondriální DNA na Zemi. Ve svém úsilí nadále pokračují, a jak říkají, nepřestanou s tím, dokud nevrátí identitu, rodinu a svobodu všem násilně odebraným dětem.

Babičky stále věří, že najdou svoje vnoučata.

 

user-avatar

Irena Gruberová

19. 10. 2015 | 14:00

Zavří­t reklamu