válkaČeskoslovenskoobjevy

Argentina posílala do Antarktidy těhotnou ženu, aby získala vlastnická práva ke kontinentu

Argentina posílala do Antarktidy těhotnou ženu, aby získala vlastnická práva ke kontinentu
Zdroj: thevintagenews.com

Od roku 1940 Chile a Argentina sváděly zápas o to, komu bude patřit Antarktida. Postupně se do tohoto závodu zapojily desítky dalších zemí. Argentina šla tak daleko, že začala záměrně do Antarktidy posílat těhotné ženy.

Tomáš Chalupa 15. května 2019

Zájem na Antarktidě se zdál lehce bizarní, ovšem jen do doby, než se ukázalo, že je to zdroj obrovských nerostných zásob. Ovšem těžit jakékoliv nerostné suroviny zakazuje smlouva o Antarktidě z roku 1959.

V roce 1977 do Antarktidy zavítal chilský prezident a diktátor Augusto Pinochet, aby zdůraznil zájem své země v této oblasti. Argentina reagovala opravdu neobvyklým gestem. Vyslala na základnu Esperanza těhotnou ženu s tím, že porodit měla na základně.

Silvia Morelo de Palma byla první ženou na světě, která porodila v Antarktidě. 7. ledna 1978 se narodil Emilio de Palma. Stal se prvním člověkem narozeným v Antarktidě. V Argentině byl také schválen speciální zákon, který zakazoval jakékoliv mapy, na kterých není Antarktida vyobrazena jako součást Argentiny.

Bláznivé závody pokračovaly, protože Chile poslalo do Antarktidy několik párů, které měly v Antarktidě děti zplodit, přivést na svět a následně je tam vychovat. V Antarktidě od té doby začal doslova babyboom. Do roku 2009 se zde narodilo 12 dětí, z toho tři na chilské základně a devět na argentinské. Snaha přivádět na svět děti v Antarktidě tak trvá až do dnešních dnů a Chile s Argentinou dál vedou tyto podivuhodné závody o to, komu bude jednou tento kontinent patřit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu