válkaČeskoslovenskoobjevy

Argentina po válce hostila nacisty, stala se jejich zemí zaslíbenou

Argentina po válce hostila nacisty, stala se jejich zemí zaslíbenou
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 3 fotky+ 4 fotky

Už před vypuknutím druhé světové války měla Argentina vřelé vztahy s Itálií, Německem i Španělskem, tedy zeměmi, kde se k moci dostali diktátoři. Prezident Juan Perón dokonce sloužil jako vojenský atašé v Itálii a měl na tuto zemi vazby. Není divu, že po válce se snažil, aby se jeho země stala útočištěm nacistů.

Tomáš Chalupa 20. února 2021

Juan Perón měl blízko nejen k diktátorům oněch zmíněných zemí, ale byl také velký antisemita. V Argentině žilo jen málo Židů, kteří navíc přispívali nemalou měrou k ekonomickému chodu země, přesto je vláda všemožně šikanovala a ztrpčovala jim život. Vláda ani své antisemitské názory neskrývala a po vypuknutí války zakázala imigraci Židů prchajících před nacisty z Evropy.

Za války byla Argentina plná německých tajných agentů, kterým ochotně poskytovala útočiště. Klidné přístavy zde měly německé lodě i ponorky. Argentinská vláda také nakupovala z Německa mnoho zbraní, protože se obávala války s Brazílií, která stála na straně Spojenců. Pro Německo byly tyto obchodní vazby velmi důležité.

Thumbnail # Vrak německé ponorky byl nalezen u Dánska, pohlaváry do Argentiny nedovezla
Mohlo by Vás zajímat:

Vrak německé ponorky byl nalezen u Dánska, pohlaváry do Argentiny nedovezla

Teprve v roce 1944 na silný nátlak Spojených států, Argentina přerušila styky s Německem a válku mu velmi neochotně vyhlásila až měsíc před koncem bojů. Obyvatelé Argentiny byli z porážky Německa velmi smutní, a v zemi tak byla příznivá atmosféra pro vítání případných uprchlíků z řad nacistů.

Perón osobně velmi podporoval spolky zaměřující se na pomoc nacistům. Nikdo nesměl být odmítnut, pokud žádal o azyl, bez ohledu na to, jak strašných válečných zločinů se dopustil. Nacistům se měla Argentina stát druhým domovem. Perón doufal, že mu nacisté budou podobně platní jako Američanům. Těm například Wernher von Braun stavěl rakety létající do vesmíru. Perón se domníval, že vypukne třetí světová válka se Sovětským svazem, a od nacistů očekával, že  mu předají své schopnosti, a pomohou v boji. Viděl Argentinu jako zemí neutrální a balancující mezi komunistickým a kapitalistickým táborem, chtěl se stát jakýmsi arbitrem sporů a jazýčkem na vahách. Nacisté byli podle něj především hrdinní bojovníci proti komunismu, a takové si přál mít na své straně.

Thumbnail # Do poslední chvíle odmítal svou vinu. Nejvyšší souzený představitel SS Ernst Kaltenbrunner se trestu smrti nevyhnul
Mohlo by Vás zajímat:

Do poslední chvíle odmítal svou vinu. Nejvyšší souzený představitel SS Ernst Kaltenbrunner se trestu smrti nevyhnul

Vše se změnilo až po převratu v Argentině, po kterém musel Perón uprchnout do exilu, a již se nikdy do země nevrátil. Do Argentiny mířili agenti Mossadu, aby zde lovili nacisty, a ti začali být z celé situace nervózní. Argentina později také začala nacisty vydávat k soudům pro válečné zločiny. Éra, kdy byli kryti Perónovou administrativou a mohli si užívat klidu, byla nenávratně pryč. Když agenti Mossadu unesli a dostali před soud Adolfa Eichmanna, bylo všem ostatním jasné, že se něco podobného může přihodit i jim.

Nacisté začali Argentinu houfně opouštět, nejznámější z nich byl doktor smrt Josef Mengele, který prchnul do Brazílie. Před soud byli naopak posláni například Gerhard Bohne, Erich Priebke a Josef Schwammberger. Reputace Argentiny byla ale i tak předchozí Perónovou politikou velmi poškozena a země byla vnímána dlouhodobě jako poválečný ráj nacistů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu