Malý, levný, udržitelný, komfortní a útulný – takový je domek, který vznikl ze starého sila.

Malý, levný, udržitelný, komfortní a útulný – takový je domek, který vznikl ze starého sila. | zdroj: christophkaiser.com


Architekt si ze starého sila na obilí vytvořil moderní bydlení s chytrým interiérem

TÉMATA: architektura | design | konverze

user-avatar

Ivanhoe

22. 01. 2016 | 09:45

Silo není zrovna místem, které člověka napadne, když přemýšlí, kde bydlet. Po zhlédnutí snímků v naší galerii však možná změníte názor. Americkému architektovi Christophovi Kaiserovi z Arizony se totiž povedlo něco, co bychom bez nadsázky mohli označit za architektonický zázrak. Staré silo na obilí z roku 1955 přeměnil na komfortní, útulné bydlení pro dva, které vůbec nevypadá špatně. Ostatně Kaiser v něm nyní bydlí i se svou ženou.

Nepoužívané silo z roku 1955 sehnal architekt přes internet od jednoho farmáře. Nechal je zdemontovat a převézt v náklaďáku do Phoenixu v Arizonii, kde žije. Mezi kovový plášť sila a vnitřní příčky přidal 25centimetrovou vrstvu stříkané pěnové izolace a vlnitý plech natřel nabílo, aby odrážel sluneční teplo. Na zakázku si nechal vyrobit dveře a okna a sám si navrhl speciálně zakřivený nábytek tak, aby pasoval do kulatého půdorysu a šetřil místo. Do přízemí situoval kuchyň a jídelnu s obývacím prostorem, odkud vede točité kovové schodiště do malé ložnice nahoře, koupající se ve světle díky světlíku umístěnému uprostřed kuželovité střechy. Podlaha je zhotovená z levného zešrotovaného ořechového dřeva.

„Byla to pro mě lákavá výzva, přitažlivá nízkou uhlíkovou stopou, udržitelností a mohli bychom říci i hlediskem architektonické přísnosti,“ uvedl Kaiser, čím jej představa transformace sila v rodinný domek tak uchvátila.

user-avatar

Ivanhoe

22. 01. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu