válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové se po 50 letech vrátili do jeskyně, kde byly nalezeny nejstarší sandály na světě

Archeologové se po 50 letech vrátili do jeskyně, kde byly nalezeny nejstarší sandály na světě
Zdroj: www.kval.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

„Pracovat na tomto místě je pro oregonské archeology jako provádět vykopávky v jedné z pyramid,“ prohlásil archeolog Richard-Patrick Cromwell, jeden z těch, kteří se koncem srpna vypravili na expedici do jeskyně Fort Rock Cave v americkém státe Oregonu. Ta je jedním z nejstarších osídlených míst v severní Americe. Když byla před téměř 80 lety objevena, její hluboko ukryté tajemství navždy přepsalo americkou historii.

Irena Gruberová 21. září 2015

Když v roce 1938 vstoupil otec oregonské archeologie, Dr. Luther Cressman, do jeskyně Fort Rock Cave, našel pod vrstvou sopečného popela množství artefaktů, včetně 70 párů sandálů upletených z pelyňkového lýčí. Tušil, že jsou velmi dávného data, ale musel si počkat až do roku 1951, než díky nové metodě uhlíkového datování se podařilo určit, že jsou více než 9 tisíc let staré. V roce 1966 se do jeskyně vrátil s asistentem Stephem Bedwellem, který tam tehdy objevil ohniště. Rozbor dřevěného uhlí ukázal, že jeskyně byla obývána už před 15 tisíci lety! Vědecká veřejnost však tyto nálezy bagatelizovala, neboť by to znamenalo, že tato oblast byla lidmi osídlena o několik tisíc let dříve, než se předpokládalo. Jeskyní se proto vědci dál nezabývali ani ji nezkoumali.

Teprve letos v srpnu, po téměř půl století, se archeologové opět do jeskyně vrátili, aby ji za pomoci modernějších metod a technik, které před tím vědci neměli k dispozici, znovu prozkoumali a našli další důkazy o době jejího nejstaršího osídlení.

Sandály byly upleteny z pelyňkového lýčí.

Sandály byly upleteny z pelyňkového lýčí.

Největší kolekce sandálů na světě

I když se starodávné sandály našly i na jiných místech světa, nikde jich nebylo v takovém množství jako v jeskyni ve Fort Rock. Byly různých velikostí, od dětských až po dospělé, a většina z nich byla rozedraných, což svědčí o tom, že byly spíše vyřazeny, než že by je dávní obyvatelé jeskyně skladovali pro pozdější použití. Pravděpodobně je nosili v zimních měsících a možná si je kvůli tepelné izolaci vycpávali suchou trávou, jako to dělali indiáni z kmenů Klamath a Paiute, kteří v oblasti žili v pozdějších dobách.

Od kdy člověk začal nosit boty?

Američtí vědci z Washingtonské univerzity v St. Louis se domnívají, že člověk nechodil bos už před 40 tisíci lety. Žádné obutí z té doby se nezachovalo, ale důkazem jsou podle vědců kosterní ostatky tehdejších lidí. Všimli si, že palce na lidské noze se před desítkami tisíc let začaly nápadně rychle zmenšovat. První lidé měli velké, silné kosti palců na nohou, to proto, aby mohli nést těžké věci, lézt po stromě, a také proto, že víc chodili. Větší byly i ostatní kosti na nohách, a to platilo jak pro neandrtálce, tak pro prvního moderního člověka. Pak však lidem zůstaly na nohách jen silné kosti, což znamená, že byl odstraněn tlak na chodidla, nikoliv však na nohu, a jediné možné vysvětlení byly boty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu