válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové při hledání bájného města opičího boha narazili na pozůstatky neznámé kultury

Archeologové při hledání bájného města opičího boha narazili na pozůstatky neznámé kultury
Zdroj: http://www.buenasnoticias.hn
+ 3 fotky+ 4 fotky

Pozemní expedice v nitru honduraské džungle potvrdila, že letecké snímky pořízené před dvěma roky opravdu zachytily pozůstatky opuštěného města. Sochu bájného opičího boha sice archeologové zatím nenašli, ale zato objevili dosud neznámou civilizaci. Jsou na stopě bájného Bílého města, po kterém pátral už španělský dobyvatel Cortéz?

Irena Gruberová 6. března 2015

Tajemné La Ciudad neboli Bílé město se mělo podle dávných místních legend ukrývat kdesi v nitru neprostupného deštného pralesa v regionu nazývaném La Mosquitia. Už v roce 1526 po něm pátral pokořitel aztécké říše Hernán Cortéz, který se o něm zmínil v dopise španělskému králi Karlovi V. Španělský conquistador tehdy napsal, že ve městě se mají nacházet hromady zlata. Od té doby se bájné město pokoušelo najít mnoho dobrodruhů, ale neuspěli. Až v roce 1940 se z džungle vrátil Američan Theodore Morde se zprávou, že našel „ztracené město opičího boha, kde domorodci uctívají obrovské opičí sochy“. Neprozradil však jeho polohu z obav před vypleněním naleziště, jen naznačil, že ho na správnou stopu navedl slavný letec Charles Lindbergh, jenž ruiny z bílého kamene spatřil při jednom z přeletů nad Střední Amerikou v roce 1927. Než se však Morde stačil na místo vrátit a pustit se do vykopávek, srazil ho a zabil na ulici automobil. Objevily se fámy, že za jeho smrtí stála americká vláda, která džungli mezitím propátrala a nález se rozhodla udržet v tajnosti.

Řeka se klikatí údolím v La Mosquitia, kde se mělo skrývat bájné město opičího boha.

Řeka se klikatí údolím v La Mosquitia, kde se mělo skrývat bájné město opičího boha.

Další expedice pátrající po ztraceném městě se vrátily vesměs s nepořízenou. Situace se změnila až v posledních letech, kdy se ke slovu dostaly nejmodernější technologie. Letecký průzkum terénu v roce 2012 odhalil s pomocí zařízení LiDAR, že se pod hustým příkrovem džungle nalézají dávno opuštěné ulice, náměstí i pyramidy. To nyní potvrdil i pozemní archeologický průzkum vedený Christopherem Fisherem z univerzity v Coloradu. V místech lokalizovaných leteckým snímkováním archeologové skutečně odhalili rozsáhlý komplex tvořený valy, náměstími, pyramidami, zavlažovacími kanály a nádržemi, pohřebními mohylami a kamennými sochami, které tu po sobě před mnoha staletími zanechala neznámá kultura, pro niž věda zatím nemá žádné jméno.

Dosud tu archeologové vykopali kolem 52 artefaktů včetně obřadních sedadel a nádob vyzdobených jemně vyřezávanými motivy zvířat a zoomorfními postavami. Nejzajímavějším nálezem se zdá být hlava „jaguárodlaka“ (stvoření s lidskými i jaguářími rysy), která by podle Fishera mohla představovat šamana v transformovaném, duchovním stavu.

Podle předběžných odhadů mohou být nálezy staré až tisíc let, ale to prokáží až podrobnější analýzy. Archeologové se domnívají, že v džungli neleží jen jedno, ale mnoho dalších podobných měst. Nedávný objev tak nemusí být zdaleka posledním a spíše signalizuje začátek objevování celé jedné ztracené kultury.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu