Výtah obsluhovalo původně devět otroků.

Výtah obsluhovalo původně devět otroků. | zdroj: telegraph.co.uk


Archeologové postavili repliku výtahu, který vozil šelmy do arény Kolosea ke gladiátorským zápasům

TÉMATA: archeologie | starověk | řím | gladiátoři

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2015 | 11:00

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se lvi a další šelmy dostávali do arény, aby bojovali s gladiátory? Ve filmech to vypadá, že je prostě vypustili z klece a nastala řež. Ve skutečnosti žily šelmy v podzemí a do arény je vyzvedával složitý dřevěný mechanismus. Archeologové teď jeden znovu postavili a zprovoznili.

Medvědi, lvi a tygři se dostávali do arény v římském Koloseu za pomocí dřevěného výtahu. Po více než 1 500 letech se podařilo znovu vypustit šelmu do arény pomocí tohoto výtahu. Jen to nebyl lev, ale vlk, kterého si pro tyto účely opatřila skupina archeologů. Přesná replika původního výtahu unese více než 300 kilogramů. Fungoval za pomoci kladek, které umožňovaly nejen vyzvednutí výtahu, ale také synchronizované otevření dveří všech výtahů tak, aby šelmy vyrazily do arény současně. Výtah obsluhovalo devět otroků.   

Odborníkům trvalo přes rok, než se jim podařilo dřevěný výtah postavit. Na rekonstrukci zařízení dostali 20 milionů euro, které zaplatila společnost Providence Pictures, která o této unikátní akci natočila dokumentární film.  V rámci natáčení dokumentu byl vypuštěn do amfiteátru onen zmiňovaný vlk. „Je to vůbec poprvé po tolika staletích, co bylo divoké zvíře zase v Koloseu,“ říká americký režisér dokumentu Gary Glassman. Sám by raději vypustil do arény lva, ale vlka nakonec vybrali, protože je symbolem Říma.

Bojů v aréně se ve starověku účastnily celé zástupy zvířat. Nebyli to jen lvi, tygři a medvědi, ale také sloni, nosorožci, stáda antilop, jelenů, divokých prasat. V aréně se objevovali i hadi, psi, vlci, krokodýli, hroši nebo opice. Pořádaly se lovy pro pobavení publika, kdy takzvaní ventores s luky a šípy stříleli na pronásledovanou zvěř a předváděli divákům své lovecké umění.

Mnohem oblíbenější však byly zápasy, kdy divoké šelmy bojovaly se speciálně vycvičenými gladiátory nazývanými bestiarius. Ti měli díky zbroji a zbraním slušnou šanci zvíře zabít. Zvířata se musela nechat vyhladovět a před bojem pořádně rozdráždit. Pak teprve byly šelmy ochotny se vrhnout do zápasu, který pro ně rozhodně nemusel skončit vítězstvím. Vůbec nejhorší varianta byla, pokud se lvům a dalším šelmám do zápasu nechtělo. Pak stihl trest jejich ošetřovatele, kteří je na boj nedostatečně připravili.

user-avatar

Tomáš Chalupa

11. 06. 2015 | 11:00

Zavří­t reklamu