válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové poprvé našli pečeť mocného biblického krále Ezechiáše. Skončila na skládce

Archeologové poprvé našli pečeť mocného biblického krále Ezechiáše. Skončila na skládce
Zdroj: YouTube
+ 2 fotky+ 3 fotky

Skládka odpadů je posledním místem, kde byste čekali, že objevíte pečeť, kterou v 8. století před Kristem používal jeden z nejmocnějších judských panovníků, na nějž pěla chválu i Bible. Možná právě proto trvalo 2 700 let, než tento titěrný, oválný kousek z hlíny se jménem krále Ezechiáše vykopali izraelští archeologové v Jeruzalémě.

Irena Gruberová 19. prosince 2015

Pečeť se našla na úpatí jižní části valu, který obklopuje jeruzalémské Staré Město a kde byla za Ezechiášových časů skládka odpadu. Podle archeologů ji mohl někdo vyhodit z přilehlé královské budovy. Pečeť nese Ezechiášovo jméno a je opatřena královým znakem – symbolem slunce se dvěma křídly, které obklopují egyptské hieroglyfy symbolizující život. Na zadní straně pečetě je patrný otisk tenkých provázků, jimiž se svazovaly dokumenty psané na papyru.

Místo vykopávek, kde se našla pečeť – Chrámová hora Ófel v Jeruzalémě.

Místo vykopávek, kde se našla pečeť – Chrámová hora Ófel v Jeruzalémě.

Podle šéfky vykopávek, archeoložky Eilat Mazarové, jde o naprosto unikátní nález. Je to poprvé, co se archeologům podařilo objevit bulu, která patřila některému z izraelských či judských králů. „Je tak maličká, ale přesto je na ní vidět jméno krále Ezechiáše a symboly, které si nechal na pečeť vyrazit,“ uvedla na tiskové konferenci. „Šlo o osobní královskou pečeť, kterou s největší pravděpodobností nesměl nikdo jiný používat,“ poznamenala.

Šéfka archeologického výzkumu Eilat Mazar na tiskové konferenci

Šéfka archeologického výzkumu Eilat Mazar na tiskové konferenci

Ezechiáš vládl mezi lety 715 až 686 před Kristem, podle Bible mu bylo 25 let, když po smrti svého otce Achase nastoupil na trůn. „Bible ho popisuje jako jednoho z nejvýznamnějších králů hned po Davidovi,“ sdělila Mazarová pro CNN. „Byl bohatý, odvážný, uměl se postavit Asyřanům,“ dodala. Za jeho vlády moc Judska vzrostla, stalo se významným státem na hranici mezi Asýrií a Egyptem. „Nebylo po něm jemu rovného mezi všemi králi judskými před ním ani po něm,“ píše se o Ezechiášovi ve 2. knize Královské.

Judský král Ezechiáš na malbě ze 17. století od neznámého malíře

Judský král Ezechiáš na malbě ze 17. století od neznámého malíře

Podle odborníků byla bula vyrobena až v pozdějších letech Ezechiášova života, kdy si král změnil královské symboly. Z původního znaku, jímž byl okřídlený brouk skarab coby symbol moci přešlo judské království k okřídlenému slunci, jež představovalo boží ochranu. Je možné, že král svůj osobní znak změnil z vděčnosti Bohu za to, že se zotavil z moru, jak se o tom zmiňuje i Bible. K zázračnému uzdravení mu prý pomohly modlitby a žil pak ještě dalších 15 let. S touto událostí mohou souviset i egyptské znaky života zvané anch, které figurují na pečeti. Ty však mohou rovněž odrážet spojenectví Judska s Egyptem, které Ezechiáš uzavřel během válečného konfliktu s Asýrií.

Detail pečeti

Detail pečeti

Související články

Další články

Zavří­t reklamu