válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové pátrají po starobylé pevnosti postavené Slovany v Africe

Archeologové pátrají po starobylé pevnosti postavené Slovany v Africe
Zdroj: messagetoeagle.com

Je vůbec možné, aby kdesi v Africe byla pevnost postavená Slovany? Polští archeologové si myslí, že to možné je. Pátrají v Maroku po pevnosti Qarjat as-Saqaliba. Tu měli postavit slovanští otroci v 9. nebo 10. století.

Redakce Extrastory.cz 6. listopadu 2016

Pevnost by měla být někde v pohoří Rif v Maroku. Kdysi zde bylo slavné africké království Nekor, které založili imigranti z Jemenu. Hlavou chalifátu byl Salih Ibn Mansur al-Himyar, který přivedl místní berberské kmeny k islámu. V roce 859 napadlo království 62 vikingských lodí. Severští dobyvatelé porazili místní armádu a plenili po devět dní celou oblast, než se nalodili na své koráby a odpluli do Španělska.

Salih Ibn Mansur al-Himyar vládl zemi dál a podle polského archeologa Wojciecha Filipowiaka měl jako svou osobní gardu slovanské otroky. Ti se do oblasti dostali z center obchodu s otroky na severu, konkrétně ze Štětína. Jenže není úplně dobrý nápad udělat si milice z otroků. Slované se vzbouřili, uprchli z města a postavili si svou vlastní tvrz Qarjat as-Saqaliba, což v překladu znamená Slovanská vesnice.

Právě tuto pevnost polský tým hledá od října tohoto roku. Bezpečně se jim už podařilo identifikovat vesnici, kterou si Slované skutečně postavili. Její dnešní název je Mnoud Nekkour na řece Qued Nekor a podle Poláků byla pevnost nedaleko. Mluví o ní i četné dobové písemné prameny, takže Poláci doufají v úspěch expedice.

Další články

Zavří­t reklamu