Hrob v egyptském Luxoru byl plný vzácných archeologických pokladů z období Nové říše.

Hrob v egyptském Luxoru byl plný vzácných archeologických pokladů z období Nové říše. | zdroj: mysteriousuniverse.com


Archeologové otevřeli hrob v Egyptě, bylo v něm osm mumií a tisíc soch

TÉMATA: archeologie | nálezy | egypt | starověk

user-avatar

Yvonne K.

6. 06. 2017 | 09:15

Více než tisíc soch, deset sarkofágů a osm mumií odkryli egyptští archeologové ve starověké hrobce na západním břehu řeky Nil ve městě Luxoru. Podle egyptského ministerstva památek byla hrobka postavena pro jistého soudce jménem Userhat v době před více než 3000 lety.

Hrobka pochází z období, kdy v Egyptě vládla nejznámější 18. dynastie (1550-1298), reprezentovaná slavnými jmény, jako byli faraoni Tutanchamon, Hatšepsut či krásná Achnatonova manželka NefertitiJedna z dřevěných rakví, která se našla v hrobce.

O této hrobce se vědělo již z počátku minulého století, ale teprve nedávno se archeologům podařilo najít její vchod a prozkoumat pohřební komory uvnitř. Hrobku tvoří centrální hala vedoucí do dvou síní, z nichž v jedné se našly čtyři rakve a v druhé jich bylo šest. Další místnost zase ukrývala sochy zobrazující vládce různých dynastiíVědci dál pečlivě prozkoumávají hrobku a doufají, že v ní objeví ještě další artefakty.

Během vlády 21. dynastie, asi před 3000 lety, bylo do hrobky uloženo více mumií, jejich identita je však neznámá.

V hrobu archeologové také odkryli velké množství magických sošek zvaných ušabti, které ve staroegyptském pohřebnictví tvořily součást výbavy zemřelého a představovaly  jeho posmrtného služebníka.

Podle egyptského ministerstva památek bude výzkum hrobu pokračovat a je možné že přinese objev ještě dalších sošek a artefaktů.

 

user-avatar

Yvonne K.

6. 06. 2017 | 09:15

Zavří­t reklamu