válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové odkrývají v Libyi 1 700 let starou římskou vilu s úchvatnými mozaikami

Archeologové odkrývají v Libyi 1 700 let starou římskou vilu s úchvatnými mozaikami
Zdroj: haaretz.com

Sochy, mozaiky a stovky mincí objevili archeologové v sutinách římské vily, která před 1700 lety stávala v obchodním přístavu Ptolemais na pobřeží Libye. Toto město, založené Řeky před 2300 lety, dostalo své jméno po dynastii Ptolemajovců, která Egyptu vládla v letech 305–30 př. n. l. Vila patřila místnímu majiteli dílny na výrobu lamp z terakoty.

Yvonne Pokorná 13. června 2017

Nalezené artefakty a hromada stříbrných a bronzových mincí v hodnotě 553 cestercií pocházejí ze 3. století našeho letopočtu. Většina mincí byla nalezena v jedné místnosti uvnitř domu. Podle archeologů to zřejmě byl výdělek místních řemeslníků, neboť v domě se vyráběly terakotové lampy.

Ruiny v Ptolemais

Ruiny v Ptolemais

Vila byla postavena v klasickém římském stylu, kdy centrální dvorek zvaný peristyl byl obklopený krytým sloupořadím (kolonádou). Vnější stěny peristylu byly pokryty barevnými freskami imitujícími mramorové obklady s geometrickými vzory. Několik stěn zdobily figurální malby se zobrazením různých druhů ptactva. Součástí výzdoby vily byly také nádherné, bohatě propracované mozaiky. Jedna z nich zachycuje spícího boha Dionýsa a dceru mínojského krále Mínóse Ariadnu, která se podle pověsti stala jeho ženou. Další mozaika vyobrazuje mladičkého hrdinu Achilla na ostrově Skyros, kde jej jeho matka oblékala do dívčího oblečení z obav, aby ho armáda neodvedla do války. Na dvou mozaikách je zvěčněno jméno Leukaktios, podle nějž byla vila pojmenována.

Podlahy s mozaikami

Podlahy s mozaikami

Elegantní vila po několik staletích užívání zanikla zřejmě kvůli nekonečné sérii zemětřesení, sužujících zdejší region. Svědčí o tom právě mince, které se našly pod vrstvami sutin zříceného domu.

Město Ptolemais nicméně přežilo. Alespoň na nějaký čas. Až do roku 428 zůstalo hlavním městem Kyrenaiky, která byla od 1. století př. n. l. římskou provincií. Pak je ovšem zničili Vandalové, kteří ze své domovské základny na území dnešního Německa podnikli invazi do severní Afriky. Město bylo opět obnoveno za vlády byzantského císaře Justiniána I. (527–565). Když ale Ptolemais v 7. století Arabové srovnali se zemí, byl to definitivní konec kdysi tak pro Římany důležitého města.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu