válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové odkrývají tajemný Marden Henge. Je desetkrát větší než Stonehenge!

Archeologové odkrývají tajemný Marden Henge. Je desetkrát větší než Stonehenge!
Zdroj: www.express.co.uk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Archeologové z celého světa zahájili tříleté vykopávky v místech starobylého kamenného kruhu, který byl desetkrát větší než proslulý Stonehenge. Historici věří, že Marden Henge, jenž je největším prehistorickým kruhovým monumentem v Británii, vydá své poklady.

tyrion 25. června 2015

Dosud velmi málo je známo o kruhu Marden Henge, neboť se z něj do dnešní doby nedochoval ani jediný kámen. Historici jsou však přesvědčeni, že se v mnohém podobal světoznámému Stonehenge jen s tím rozdílem, že byl o mnoho větší.

„Nachází se přesně uprostřed mezi Avebury a Stonehenge, což jsou pravděpodobně nejslavnější prehistorické památky na světě, ale nikdo to tam dosud pořádně neprozkoumal,“ uvedl archeolog Jim Leary, jenž tu v roce 2010 objevil starobylou saunu, jejíž uživatelé možná pomáhali stavět stonehengský monument. Další roky pak Leary trávil hledáním peněz na výzkum a jednáním s vlastníky pozemků, než se na místo mohl vrátit zpět. Minulý týden tým 80 archeologů z celého světa konečně sestoupil do údolí Vale of Pewsey a zahájil tříleté vykopávky v Marden Henge, jenž se rozprostírá na deseti a půl hektarech půdy, což odpovídá velikosti deseti fotbalových hřišť.

Marden Henge z ptačí perspektivy

Marden Henge z ptačí perspektivy

„Myslím, že to, co se tu dozvíme, nám umožní lépe pochopit Avebury a Stonehenge,“ prohlásil Leary. „Tyto vykopávky jsou začátkem nové kapitoly o Stonehenge a jeho okolí,“ dodal. Podle něj je údolí Vale of Pewsey relativně nedotčenou archeologickou pokladnicí ležící ve stínu jednoho z největších divů světa.

Vše, co z přibližně 4 000 let starého monumentu do dnešní doby zbylo, je jen oválný obrys kruhu zapuštěného do země. Byl obklopen vodním příkopem a téměř 14 metrů vysokým valem, jenž se ale v roce 1807 zřítil a později byl zcela zarovnán. Archeologové věří, že Marden Henge byl součásti sítě kamenných kruhů společně se Stonehenge a Avebury. „Leží na linii, která spojuje Stonehenge a Avebury,“ vysvětlil Leary. „To s sebou nese fascinující otázky. Konkurovaly si tyto tři monumenty navzájem? Nebo je užívaly ty stejné komunity lidí, jen pro jiné příležitosti a ceremonie? Doufáme, že to zjistíme,“ řekl archeolog.

80 archeologů z celého světa nyní provádí vykopávky v Marden Henge.

80 archeologů z celého světa nyní provádí vykopávky v Marden Henge.

Vzhledem k tomu, že okolnosti vzniku Stonehenge nadále obklopuje tajemství, doufají historici, že výzkum Marden Henge přinese nové poznatky a umožní o něco jasnější vhled do života těch, co jej kdysi stavěli. „Jak Stonehenge postavili, zůstává záhadou. Lze jen stěží uvěřit, jak mohli ty obří kameny přepravit,“ poznamenal Leary. „Musel to být ohromující a možná děsivý pohled,“ dodal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu