Rituální komplex Bryn Celli Ddu na severu Walesu.

Rituální komplex Bryn Celli Ddu na severu Walesu. | zdroj: ancientpages.com


Archeologové odkrývají kolem pravěkého naleziště Bryn Celli Ddu 5000 let starý rituální areál

TÉMATA: pravěk | anglie | archeologie | objevy

user-avatar

Yvonne K.

7. 08. 2017 | 10:00

Senzační záležitost, těmito slovy hodnotí britští archeologové výsledky svého průzkumu na ostrově Anglesey na severu Walesu. Ukazuje se, že známé pravěké naleziště Bryn Celli Ddu bylo součástí širšího rituálního areálu, který zahrnoval podle všeho i hřbitov s řadou kamenných mohyl.

K objevu došlo během geofyzikálního průzkumu v okolí Bryn Celli Ddu, kde bylo detekováno několik kruhových anomálií. V kombinaci s inovativním digitálním modelováním se zjistilo, že by se zde mohl nacházet hřbitov s takzvanými cairny, což byly hromady nasucho kladených kamenů zakrývajících pohřební komoru. “Něco takového jsme nikdy před tím nepředpokládali,” vyjádřil své překvapení Ben Edwards z Manchesterské metropolitní univerzity. Cairn v Bryn Celli Ddu

Bryn Celli Ddu, známý též jako “Pahorek v tmavém háji”, je místem, kde v pravěku stával rituální kruhový monument. Kameny byly v mladší době bronzové odstraněny a na vrcholu pahorku byl postaven průchodový hrob. Ačkoliv tato památka není zdaleka tak slavná jako Stonehenge, podívaná, kterou vytváří sluneční paprsky procházející o letním slunovratu dlouhou úzkou chodbou uvnitř pohřební komory, je vskutku fascinující. Nedávné vykopávky naznačují, že toto místo mělo pro lidi z prehistorických dob obzvláštní význam, jenž přetrvával několik tisíciletí. 

Monument Bryn Celli Ddu byl poprvé objeven v roce 1865 a pořádně zrekonstruován ve 20. letech minulého století, ale až nedávné vykopávky v posledních třech letech odhalily známky lidské aktivity v přilehlém okolí, sahající do dob před 5000 lety.

“Víme, že Bryn Celli Ddu je usazen v mnohem komplikovanější oblasti, než jsme si dřív mysleli,” přiznala Seren Griffiths z Univerzity v Centrálním Lancashire. “Máme důkazy o více než 5000 let trvající lidské činnosti v této krajině, od opracovaných pazourků, užívaných k výrobě kamenných nástrojů v době kamenné, až po mohylové hroby a jámy s uskladněnou keramikou,” dodala archeoložka. Jinými slovy, Bryn Celli Ddu nebyl izolovaným monumentem, ale živým rituálním areálem.

 

user-avatar

Yvonne K.

7. 08. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu