válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové odkryli v centru Prahy unikátní dřevěné potrubí z 18. století

Archeologové odkryli v centru Prahy unikátní dřevěné potrubí z 18. století
Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Při průzkumu v dolní části Václavského náměstí našli pražští archeologové téměř 300 let starý dřevěný vodovod. Potrubí z borovicových kmenů bylo zatím odhaleno v délce zhruba 20 metrů a podle archeologů je mimořádně zachovalé.

Václav Pokorný 8. září 2018

V rámci připravované revitalizace a opravy infrastruktury Václavského náměstí provedli archeologové z Muzea hlavního města Prahy průzkum v jeho dolní části. Objevili vodovodní řad z poloviny 18. století v délce více než dvaceti metrů. Historický vodovod prochází v podélném směru středem Václavského náměstí, a to v hloubce asi jednoho metru. Potrubí je složeno z borových kmenů. Borové dřevo bohaté na pryskyřici lépe odolává zahnívání a tlení v zemi.

„Kmeny stromů byly zpravidla zbaveny kůry a podélně provrtány nebozezem. Takto vzniklé dřevěné roury o délce tři až čtyři metry a s průtočným otvorem o průměru asi pět centimetrů byly posléze vzájemně spojeny do vodovodního řadu železnými objímkami – zděřemi,“ popsala nález Olga Šámalová z Muzea hlavního města Prahy.

Systém potrubí fungoval tak, že v jednom z kmenů byl zakolíkovaný otvor, aby na tomto místě mohla být později připevněna svislá dřevěná roura s kohoutkem určeným k odběru vody. Část toto výjimečného vodovodní potrubí byla k vidění již před půlstoletím při výstavbě podchodu ve středu náměstí v roce 1967.

První veřejný vodovod v Praze začal postupně vznikat s výstavbou Nového Města pražského v polovině 14. století. Na někdejší Koňský trh, dnešní Václavské náměstí, proudila voda z osady Rybník a z pramenišť v novoměstském hradebním příkopu dřevěným potrubím. Od konce 15. století byl pak v Praze zřízen systém zásobování vodou. Nové Město bylo zásobováno vodou z Vltavy do vodárenských věží Šítkovské a Novomlýnské.

Při dalších letošních průzkumech v této části Václavského náměstí byla nalezena také čtyřcentimetrová soška Madony, zhotovená z parohu a další drobné nálezy. Ve středověku sloužil tento prostor jako tržiště a lidé sem běžně odhazovali odpadky, které byly později rozprostřeny a zakryty.

Další články

Zavří­t reklamu