válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili ve zdemolovaném Mosulu prastarý asyrský palác

Archeologové objevili ve zdemolovaném Mosulu prastarý asyrský palác
Zdroj: ancient-origins.net

Skupina archeologů pracující na zdemolované svatyni v iráckém Mosulu učinila šokující objev. Pod troskami zničené svatyně byl nalezen doposud neznámý asyrský palác z období 6. století před Kristem.

Tomáš Chalupa 4. března 2017

Vědci původně zkoumali, jak moc je zničená hrobka proroka Jonáše, známá také jako svatyně Nebi Yunus, ovšem jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že pod hrobkou se nalézá tunel postavený bojovníky Islámského státu. Když do něj archeologové vstoupili, objevili v něm mramorovou desku a v ní vyrytý nápis s klínovými znaky, který odkazuje k asyrskému králi Asarhaddonovi (669-627 př. n.l.), známého přestavbou zničeného Babylonu.

Ve zdi bylo také vyryto několik kamenných skulptur polobohyní. V momentě jejich objevu se začali vědci domnívat, že se nacházejí v nějakém prastarém komplexu. Zdálo se, že nalezli zbytky prastarého paláce z dob krále Sennacheriba, který byl dále zrenovován právě za vlády Asarhaddona a nakonec ještě za vlády Ašurbanipala v 6. století před Kristem.

„Ani si neumíme představit, jaké věci tu Islámský stát objevil, než jsme sem přišli my. Zřejmě pobrali mnoho artefaktů, které nejspíš prodali. Vše, co tu zůstalo, ale bude prozkoumáno,“ říká Layla Salihová, kurátorka Mosulského muzea. Podle ní mohli islamisté odnést z komplexu až stovky artefaktů nedozírné historické hodnoty. Mohli si na černém trhu přijít podle odhadů na 200 milionů dolarů.

Vědci nyní svádí závod s časem. Tunely jsou vybudovány velmi chatrně a mohou se každou chvíli zřítit. Je proto nutné co nejrychleji dokončit jejich průzkum a vynést ven co nejvíce artefaktů, které se tu podaří najít. Na vykopávkách se bude podílet mezinárodní archeologický tým.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu