iPad z 9. století | zdroj: internet


Archeologové objevili ve vraku lodi 1200 let starý iPad

TÉMATA: archeologie | starověk | mořeplavba | technika | potápění

Podivný předmět našli archeologové v jednom ze 37 vraků lodí pod hladinou moře na evropské straně Bosporské úžiny. Podle všeho se jedná o obdobu dnešních iPadů.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2014 | 07:03

Místo zvané Yenikapi u Istanbulu je v hledáčku archeologů již deset let. V přístavu, který vybudoval byzantský císař Theodosius ve čtvrtém století, leží desítky vraků lodí z tohoto období. Z jedné z nich vytáhli zdobenou dřevěnou krabičku velikosti dnešních tabletů, ale silnější.

Archeologický výzkum v oblasti Yenikapi

Předmět se skládá z pěti obdélníkových panelů pokrytých voskem. Bylo tudíž možné na ně psát, což ostatně dokládají nápisy v řečtině, které jsou na tabulkách stále viditelné. Zařízení má i primitivní appku. Na dně krabičky je pod víčkem skrytý štítek s vyrytými plochami. Na ty se dávaly malinká závaží. „Byla to nákladní loď a tento předmět zřejmě patřil jejímu kapitánovi. Pomocí něho mohl určovat hodnotu některých předmětů. Ukazovalo mu to množství hodnotných kovů v rudě nebo ve slitině,“ řekl k nálezu Ufuk Cobacas, ředitel projektu výzkumu lodí v Yenikapi z Istanbulské univerzity.

Jeden z mnoha nálezů v oblasti

Byzantský iPad nebo notebook, jak se začalo rychle nálezu říkat, pochází podle všeho z 9. století. Další nálezy podle archeologů mohou následovat. Stále totiž zbývá množství neprozkoumaných lodí i jejich nákladů. Odborníci z Istanbulské univerzity se teď ale soustředí na jiný cíl. Chtějí jednu loď, která je ze 60 procent zachovaná, zrestaurovat a v příštím roce spustit na vodu.  

Model lodě, kterou chtějí archeologové spustit na vodu  

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 11. 2014 | 07:03

Zavří­t reklamu