válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili ve starodávném hrobě tajemný elixír nesmrtelnosti

Archeologové objevili ve starodávném hrobě tajemný elixír nesmrtelnosti
Zdroj: sciencealert.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Zvláštní tekutina, kterou čínští archeologové objevili ve starověké bronzové nádobě, by mohla být elixírem nesmrtelnosti, o němž se zmiňují staré taoistické texty.

Yvonne Pokorná 18. října 2019

Bronzovou nádobu se 3,5 litry zvláštní nažloutlé kapaliny objevili čínští archeologové již minulý rok při vykopávkách v čínské provincii Che-nan. Tekutina jim svým aromatem připomínala silné rýžové víno, které se v Číně používalo při slavnostech a náboženských obřadech. Jak ale ukázaly následné analýzy v laboratoři, jejich domněnka byla mylná. Tekutina totiž obsahovala směs dusičnanu draselného a klencového minerálu alunitu.Tyto látky se ve víně běžně neobjevují, zato jsou ve starých taoistických textech označovány za základní příměsi elixíru nesmrtelnosti. Podle čínských bájí měl tento nápoj propůjčit nesmrtelnost tomu, kdo ji vypil.

„Je to poprvé, co byl v Číně objeven mytický elixír nesmrtelnosti,“ uvedl vedoucí Ústavu archeologie v čínském Luo-jangu Š‘ Ťia-čen. „Nález tekutiny má nesmírný význam pro studium starověkého čínského myšlení o dosahování nesmrtelnosti a evoluce čínské společnosti,“ dodal vědec.

Není ovšem jisté, zda tekutina byla skutečně konzumována. Nádoba, v níž byla více než 2000 let uchovávána, byla totiž nalezena v hrobě, takže mohlo jít o rituální pohřební předmět, který měl provázet zesnulého.

Vnější alchymie v čínském podání

Vnější alchymie v čínském podání

Odvěká touha po nesmrtelnosti

Charakteristickým rysem taoismu a čínské tradice je myšlenka o možnosti dosažení nesmrtelnosti. Nauce o nesmrtelnosti a způsobům, jak jí dosáhnout, je věnováno mnoho knih. Recepty na dosažení nesmrtelnosti vznikaly po tisíce let, už od starověku. V taoistické literatuře lze najít popisy takzvaných nesmrtelných, kteří se živí zvláštními pokrmy (například nebeskou rosou) a konzumují elixír prodloužení života.

Výzkum zaměřený na dosažení nesmrtelnosti se prováděl od velmi dávných dob, císaři se snažili dosáhnout nesmrtelnosti mnoha způsoby. Jedním z nich byly speciálně připravené elixíry vyrobené s využitím nejrůznějších látek a minerálů jako zlata, rumělky, nefritu, rtuti, arsenu a jiných toxických látek. Jejich konzumace však měla spíše opačné výsledky, císařové totiž umírali předčasně ; moderní analýzy jejich ostatků prokázaly přítomnost toxických látek jejich kostech.

Dusičnan draselný

Dusičnan draselný

Jak dusičnan draselný, tak kamenec mohou poskytovat ochranu před mikrobiálním působením. Dusičnany nejsou příliš toxické, ale v těle se mohou přeměňovat na jedovatější dusitany, které mohou dále reagovat a tvořit karcinogenní látky. Vzhledem k těmto skutečnostem by tak abstinence byla pravděpodobně tou nejlepší cestou k dlouhému a zdravému života. Ostatně staré taoistické spisy o vnější alchymii byly postupně přehodnoceny a minerály a látky, stejně jako procesy tavení začaly být chápány spíše jako symboly pro lidské tělo – jeho orgány, meridiány, tekutiny, energetické toky. Na popularitě začaly získávat metody vnitřní alchymie.

Vnitřní alchymie je založena na myšlence, že nesmrtelnost lze dosáhnout prostřednictvím určitých procesů v těle, které jsou podporovány pomocí speciálních cvičení a meditace. V procesu transformace vyzrává nesmrtelný zárodek, který se nalézá v oblasti pod pupkem, jenž je středem „vnitřního dýchání“. Zárodek se vyvíjí a živí po dobu devíti měsíců (v některých receptech delší dobu) a pak opouští tělo přes temeno. Takovýto zrozenec má již nesmrtelné tělo. Tímto způsobem, tedy sám ze sebe, se údajně zrodil zakladatel taoismu Lao-c’.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu