Vrchol kopce zahalený mlhou. Tady stávalo ve starověku neznámé město.

Vrchol kopce zahalený mlhou. Tady stávalo ve starověku neznámé město. | zdroj: thelocal.se


Archeologové objevili v Řecku dosud neznámé starověké město

TÉMATA: archeologie | nálezy | řecko | starověk

user-avatar

Yvonne K.

21. 12. 2016 | 10:00

Tým výzkumníků z univerzity v Göteborgu odkrývá v centrálním Řecku pozůstatky dosud neznámého města, které je staré 2500 let. Švédští vědci doufají, že výzkum osvětlí četná tajemství, jež obklopují starou řeckou civilizaci.

Město bylo objeveno u vesnice Vlochós jen pět hodin cesty od Athén. Jeho pozůstatky jsou roztroušeny na kopci zvaném Strongilovoúni a v jeho okolí. Pravděpodobně pocházejí z různých historických dob.

“O některých rozvalinách se vědělo už předtím, ale až do teď se jimi nikdo nezabýval, protože byly považovány za zbytky malého, nevýznamného osídlení,” vysvětluje šéf vykopávek Robin Rönnlund. Na naleziště narazil s kolegy minulý rok, když se zabývali jiným projektem, a uvědomili si, jak velký potenciál toto místo v sobě skrývá. Do jeho výzkumu se pustili letos na podzim. Hradby a věže lze vidět z výšky.

“Jde o něco neuvěřitelně velkého. To, o čem si lidé mysleli, že je jen nějaká malá vesnička, se teď ukazuje jako velkoměsto se strukturovanou sítí ulic a náměstí,” říká Rönnlund nadšeně. Plocha tohoto hradbami obehnaného města se rozkládala na 40 hektarech plochy. “Záhadou je, že ten kopec nikdo dosud neprozkoumával,” diví se archeolog. Podle něj kopec skrývá četná tajemství, na jeho vrcholu i svazích se mohou nalézat pozůstatky věží, zdí i městských bran, i když ze země nejsou vidět. Jeho tým se však chce vyhnout vykopávkám a místo toho pátrat s georadarem, aby bylo naleziště uchováno v původním stavu. Úlomek antické keramiky

Dosud se archeologům podařilo objevit jedno náměstí a pouliční síť. Také našli keramiku a mince, které jim umožní město datovat. Nejstarší nálezy jsou z doby 500 před naším letopočtem, ale zdá se, že město rozkvétalo hlavně mezi 4. a 3. století před Kristem, než bylo z neznámých důvodů opuštěno. Je možné, že oblast dobyli Římané. Rönnlund doufá, že výzkum přinese odpovědi na to, co se v tomto kraji odehrálo během dramatického období řecké historie.

“Velmi málo víme o starověkých městech v tomto regionu a mnoho vědci si předtím myslelo, že západní Thesálie byla ve starověku tak trochu stojatými vodami. Náš projekt tedy vyplňuje důležitou mezeru ve znalostech o této oblasti a ukazuje, že ještě mnoho památek může být na řecké půdě objeveno,” dodává švédský vědec.

 

user-avatar

Yvonne K.

21. 12. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu