válkaČeskoslovenskoobjevy

Archeologové objevili pozůstatky koncentračního tábora na britském ostrově

Archeologové objevili pozůstatky koncentračního tábora na britském ostrově
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 10 fotek+ 11 fotek

Archeologové zkoumali síť bývalých koncentračních táborů na ostrově Alderney. Pomocí radaru objevili pozůstatky budov, které nacisté před koncem války zničili.

Simona Knotkova 9. dubna 2020

Za 2. světové války vybudovali nacisté na ostrově Alderney (část okupovaných Normanských ostrovů) čtveřici koncentračních táborů – Norderney, Sylt, Borkum a Helgoland. První dva spadaly pod německý koncentrační tábor Neuengamme. Řízeny byly paramilitantní jednotkou Organizace Todt, která měla za úkol výstavbu strategických objektů v nacistickém Německu. Vězni budovali bunkry, opevněná místa pro děla, protiletecké kryty či betonová opevnění. Ve všech táborech se nacházelo cca šest tisíc lidí, mezi nimiž byli nuceně nasazení pracovníci z východní Evropy, židé či váleční zajatci. Zhruba 700 z nich zemřelo. V roce 1944 nacisté tábory uzavřeli a zničili velkou část důkazů.

Poprvé v historii byla oblast nyní podrobena archeologickému výzkumu. Na místě bývalého Syltu – židovského tábora s největším počtem úmrtí – byly pomocí radaru odhaleny pozůstatky třiceti budov. Mimo jiné se mezi nimi nacházely zbytky baráků, kuchyní, toalet či umýváren. Objeven byl také tunel vedoucí z umýváren SS do vily velitele tábora, která se nacházela za ostnatým drátem. Podle archeologů mohl tunel sloužit k převádění žen do nevěstince.

Na místě je dosud i několik viditelných pozůstatků tábora, jako například koryto pro koně nebo bunkr postavený zajatci.

„Tato práce vrhá nové světlo na německou okupaci ostrova Alderney a především na zážitky tisíců nucených a otrokářských dělníků, kteří sem byli posláni. Historické, forenzní a archeologické přístupy nám konečně nabídly možnost odhalit nové důkazy a dát hlas těm, kteří před mnoha lety na Alderney trpěli,“ sdělila vedoucí studie, profesorka Caroline Sturdy Colls ze Staffordshirské univerzity.

Mezi zajatci se nacházelo dvacet až třicet Čechoslováků. Dosud není jasné, jaký bude osud bývalého Syltu v budoucích letech. Snahou některých zastupitelů a občanů je na místě vybudovat památník. Existuje ale obava, že podobný projekt vrhne na ostrov negativní stín.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu